1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
2 years ago
14

Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .

Mathematics
2 answers:
katrin2010 [14]2 years ago
7 0
The unit rate per card is 4
mr Goodwill [35]2 years ago
4 0
A. 4 cards per dollar
b. $0.25 per card
You might be interested in
Someone please help me with my homework please please help please help me with my homework
densk [106]
C=2x Pi x R so 2x3.14x17.5 = 109.9
5 0
3 years ago
Please help me! I will give you Brainlist if you get it right!​
Sedaia [141]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

find the area of the rectangle and then find the area of the semi circle, then add the 2 together

6 0
3 years ago
A local pizzeria offers 15 toppings for their pizzas and you can choose any 3 of them for one fixed price. How many different ty
Shtirlitz [24]

Answer:

  455 or 680, depending

Step-by-step explanation:

If we assume the three choices are different, then there are ...

  15C3 = 15·14·13/(3·2·1) = 35·13 = 455

ways to make the pizza.

___

If two or three of the topping choices can be the same, then there are an additional ...

  2(15C2) +15C1 = 2·105 +15 = 225

ways to make the pizza, for a total of ...

  455 + 225 = 680

different types of pizza.

__

There is a factor of 2 attached to the number of choices of 2 toppings, because you can have double anchovies and tomato, or double tomato and anchovies, for example, when your choice of two toppings is anchovies and tomato.

_____

nCk = n!/(k!(n-k)!)

6 0
3 years ago
42x + 12 * 18 = 468<br><br> What does x equal
3241004551 [841]
X equals 6

How? Well first I multiplied 12 x 18 which is 216.

Then I subtracted 468 - 216 that equals 252.

Because I know that 2 x 6 equals a 12.....x had to be a 6.

So I multiplied 42 x 6 and it equaled 252.

So x is 6

3 0
3 years ago
reasoning: if you know that 9 x 20 = 180, how can you use this to find 9 x 24? explain your strategy.
Lostsunrise [7]
9 * 20 = 180

24 has 4 more than that, so multiply 9 to 4 and add it to 180.

9 * 4 = 36

180 + 36 = 216

So 9 * 24 = 216
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Round 76.3 to the nearest whole number
    14·2 answers
  • What is the volume of the square pyramid shown below?
    5·2 answers
  • Evaluate the function.<br> f(x)=-2x^2-7x+6<br><br> Find f(−3)
    11·1 answer
  • What algebraic property is demonstrated in the equation below? <br><br> 5(8x-4) - 10 = 40x - 20 -10
    14·1 answer
  • 1/10 of 5.08 how do you work this out
    7·1 answer
  • HhahsecbxhsaBNIMQKBS help?
    10·2 answers
  • Find the common difference of this arithmetic sequence:<br> 5.9, 18.0, 30.1, 42.2, 54.3, 66.4...
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (-4,-6) and has an undefined slope?
    15·1 answer
  • A jewelry store is having a sale, and all items are 15% off. If a necklace was originally price at $85.00, what is the sale pric
    8·1 answer
  • There are 7 piles of papers on a desk. Each pile has the same number of papers. There are 21 papers in all on the desk. How many
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!