1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jlenok [28]
3 years ago
8

15c⁵d³/-3c²d⁷ help plzzzz

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
5 0

Answer:

-5c³d-⁴

Step-by-step explanation:

15÷3=5

for c and d we subtract powers that

You might be interested in
12x+24 is equivalent to 4(3x+6) because...
ANEK [815]

Answer:

you use disputation

Step-by-step explanation:

4 times 3x = 12x

4 times 6 = 24

4 0
3 years ago
For every 2 hours that Robert spends studying for a math test he spends 3 hours working on English. If he spends 21 hours one mo
nataly862011 [7]

Answer:

31.5 hours studying English

Step-by-step explanation:

2 math hours  = 3 english hours

21 math hours = ? english hours

21/2 = 10.5

10.5 * 3 = 31.5

5 0
3 years ago
What items did she buy
ipn [44]

Answer:

Cap, purse, and dress

Step-by-step explanation:

235+490+95= 820

Hope that helps :D

<u><em>-Jazz</em></u>

4 0
3 years ago
Michael had 3 times as many mangoes as Junior. After eating 8 mangoes. Michael had
jolli1 [7]

Answer:

Michael: 24

Junior: 8

Step-by-step explanation:

8 is a multiple of 24, meaning if you ate 1/3 of 24 you get 16, which is doubled 8.

4 0
3 years ago
Find the product in its simplest form<br><br> 2/5 * 3/7
Mamont248 [21]

Answer:

6/35

Step-by-step explanation:

I just used my calculator...

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation can be used to calculate the area of the shaded triangle in the figure below?
    5·2 answers
  • Eighth grade
    10·1 answer
  • 2(3x-5) equal or less than to 14
    9·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • Pls pls pls help if ur good with angles and sides ​
    5·1 answer
  • F(x)=x^2 what is g(x)
    11·2 answers
  • I NEED URGENT HELP WITH THIS ONE
    15·1 answer
  • A truck was driven a 140 miles in 3 1/2 hours. If a car is driven the same distance at an average speed of 20 miles an hour fast
    12·2 answers
  • Math homework due tomorrow<br> please help !! :)
    9·1 answer
  • The number of wrecks at a certain intersection varies directly as the number of cars that travel through the intersection. If th
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!