1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
3 years ago
5

Susie's bakery is having a sale on all cookies. The bakery is offering a sale pack of 4 cookies for $2.80. What is the unit pric

e of a cookie within the sale pack?
Part B:
Paul's pastry store is also having a sale on cookies. The unit price of any cookie at Paul's Pastries is the same unit price of a cookie in the sale pack at Susie's bakery. How much would it cost a customer for 10 cookies at Paul's Pastries?
Mathematics
1 answer:
Anika [276]3 years ago
4 0

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

2.80÷4= .70

.70×10.00= $7.00

You might be interested in
If f(3)=2x^3 -2 , what is the value of f(2)
iris [78.8K]

I'm not sure about this but will give it a try:

Let f(n) = 2xⁿ - 2

Then f(3) = 2x³ - 2

So, f(2) = 2x² - 2

5 0
3 years ago
Find the missing number for 1/3 = 3:
RSB [31]
1/3=3:9
since 1×3=3
3×3=9
7 0
3 years ago
Sue scored a total of 35 points in 2 games she scored 6 X as many points in the second game as the first time how many points di
faust18 [17]

Answer:

1x+6x=35 7x=35 x=35 divided by 7 x=5 first game 5x6=30 second

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I PLEASE get some help?
V125BC [204]
The 1st and 3rd choices are irrational.  The other 2 are rational.  Irrational numbers are numbers that you can't make a simple fraction out of.
7 0
3 years ago
State whether each percent of change is a percent increase or a percent decrease. Then find the percent of increase or decrease
Otrada [13]
Percent decrease. 41% 
percent change= (new-old)/old *100
= -41 % the negative means decreasing
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP I don't understand at all please help
    6·1 answer
  • Please help!! I’ll mark the correct answer as brainly
    13·2 answers
  • How much cellular data does Brainly.com use?
    14·1 answer
  • Select the letter of the correct answer.
    11·2 answers
  • It costs $5.15 to rent a kayak for 1 hour at a local state park. The price per hour stays the same for up to 5 hours of rental.
    7·1 answer
  • Idk what all these means need help plzzzzzx
    13·2 answers
  • Consider the following frequency distribution:
    8·1 answer
  • Estimate 1/5% of 201
    9·1 answer
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • Help, please<br> I HAVE NO CLUE
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!