1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldi70 [24.7K]
2 years ago
5

Susie's bakery is having a sale on all cookies. The bakery is offering a sale pack of 4 cookies for $2.80. What is the unit pric

e of a cookie within the sale pack?
Part B:
Paul's pastry store is also having a sale on cookies. The unit price of any cookie at Paul's Pastries is the same unit price of a cookie in the sale pack at Susie's bakery. How much would it cost a customer for 10 cookies at Paul's Pastries?
Mathematics
1 answer:
Anika [276]2 years ago
4 0

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

2.80÷4= .70

.70×10.00= $7.00

You might be interested in
I need to find the Missing angle of this equilateral triangle
Marysya12 [62]

Answer:

X...................

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jayden is running laps at track practice. The track is 2/5 kilometers around. Jayden runs 1 lap in 2 minutes. How many minutes d
Tom [10]

Answer:

0.08 minutes for a kilometer.

Step-by-step explanation:

If the track is 25 kilometers, and he runs 25 kilometers in 2 minutes, he runs a kilometer in 2÷25 minutes or 0.08 minutes which is 4.8 seconds.

I'm pretty sure the track isn't 25 kilometer or he can't run a lap in 2 minutes. But if so, the answer is 0.08 minutes.

4 0
3 years ago
Find the percent of discount (Just type in the number).<br> $55 on sale for $46.75
Rom4ik [11]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

Given,

Original price = $55.00

Discounted price = $46.75

Discount  = $55.00 - $46.75 = $8.25

Percent Discount = (Discount / Original price) x 100%

= (8.25 / 55.00) x 100%

= 0.15 x 100%

= 15%

7 0
2 years ago
What are factorials? And how do you do them in fractions like
Ket [755]
I think that it is 54
4 0
3 years ago
X/4 + 9 = -13 help please
Murljashka [212]

Answer:Subtract  

from both sides of the equation

from both sides of the equation

Multiply all terms by the same value to eliminate fraction denominators

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • en una balansa de platillos esta equilibrada, en uno de los platillos hay una piedra, una pesa de un noveno kilogramos y la otra
    15·2 answers
  • for the past hour, olive observed the license plates of the cars passing by her house. she saw 120 from new york, 355 from new j
    7·1 answer
  • Which statement about this figure is true?
    14·1 answer
  • A box of detergent is on sale for $6.50, if this price is 40% discount from the original price to the nearest cent.
    7·1 answer
  • A store charges their customers based on the number of items that they buy. Jane bought four items and was charged $15 and Georg
    14·1 answer
  • Find the area. Simplify your answer.<br> X+8<br> х
    7·2 answers
  • What is the unit price for one pint 9 oz item when the price is $1.16 and 1 PT equals 16 oz ​
    12·1 answer
  • Hey i'm finding trouble studying and remembering the work that i have just studied does anyone have any tips to help me? i want
    11·1 answer
  • Please help me out whoever helps I will mark branliest
    9·1 answer
  • Can a triangle be formed with side lengths 4, 8, 11? Explain.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!