1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Whitepunk [10]
3 years ago
11

In order to solve for x which trig function would be used cosine sine or tangent​

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
4 0

Answer:

Cosine

Step-by-step explanation:

I took the test

You might be interested in
H(x)= (x^2 -36)/x +6 explain why the following function is not continuous at x=-6
sergeinik [125]

You can solve this problem through factoring.

First, you have the equation,

h(x) = \frac{x^2-36}{x-6}

Then, you can factor the numerator.

h(x) = \frac{(x+6)(x-6)}{x-6}

You can cancel out the x-6 in both the numerator and the denominator because they would equal to just 1.

You are left with h(x) = x+6

The function is removable noncontinuous at x=6 because if you plug in 6 in x-6, your denominator would be undefined.

8 0
3 years ago
Ped
Stells [14]

So the correct statement is:

" The GCF of the numbers in each term in the expression is 2"

<h3></h3><h3>How to rewrite the expression as a product?</h3>

Here we have the expression:

12d - 26c

To rewrite ti as a product, we need to find the greatest common factor between 12 and 26.

The decomposition of these two numbers is:

12 = 2*2*3

26 = 2*13

The greatest common factor between the two numbers is 2, then we can rewrite:

12d - 26c = 2*(6d - 13c)

So the correct statement is:

" The GCF of the numbers in each term in the expression is 2"

If you want to learn more about greatest common factors:

brainly.com/question/219464

#SPJ1

6 0
1 year ago
50/24= x/495<br> what does x =
vesna_86 [32]

Answer:

1031.25 =x

Step-by-step explanation:

50/24 = x /495

We can use cross products to solve

50 *495 = 24*x

24750 = 24x

Divide each side by 24

24750/24 =24x/24

1031.25 =x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
Put a point on the numbet line to show the answer to this subtraction problem 3 8/12 - 3/6​
Gnoma [55]

the answer is: 3.1666666667

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of the missing variables.
    10·1 answer
  • In the figure a is a point on the horizontal ground the angle of Elevation of the top b Of a clock tower from a is 22 degrees if
    14·1 answer
  • What set or sets does the number 15 belong to
    7·1 answer
  • The table shows the number of CDs that four students bought at
    7·1 answer
  • Plz help and show work
    9·1 answer
  • EXCEEDS
    15·1 answer
  • Solve in order of operation<br> Thanks
    10·2 answers
  • Which of the following expressions represent 15% tip on a $20 meal? Which represents the total bill? **Select all that apply**.
    15·1 answer
  • If F= 1.8C + 32, Solve for C if F = 65​
    5·2 answers
  • Calculate for the area of the shaded portion. Take π=22/7.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!