1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrezito [222]
2 years ago
5

If you have $2500 how many board feet can you buy if the cost per board foot is $3.21?

Mathematics
1 answer:
dexar [7]2 years ago
6 0

Answer:

2500÷$3.21 =778.81

just round to the nearest whole number

You might be interested in
Price ($)87654321Price of CupsFind the unit rate ofthe price per cup.$[?]$54 cups 1 cup=Give your answer asa decimal.
Yanka [14]

Solution

Given the question in the image, the following are the solution steps to answer the question.

STEP 1: Write the formula for slope

m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

STEP 2: Pick two points

STEP 3: Find the unit price per cup

Since 4 cups cost $5, one cup will cost

\frac{5}{4}=\text{ \$}1.25\text{ per cup}

Therefore, the answer is $1.25

8 0
1 year ago
Identify p, b, and a. Do not solve for the unknown.<br><br> 10.9 is what percent of 34?
Rashid [163]
10.9 = x% of 34

10.9 is the amount
x% is the percent
34 is the base
8 0
3 years ago
Find the slope of the line that passes through (1, 8) and (10, 1).
leonid [27]

Answer:

m =  \frac{1 - 8}{10 - 1}  =   - \frac{  7}{9}  \\

Slope(gradient)=

-\frac{7}{9}

Good luck!

Intelligent Muslim,

From Uzbekistan.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many hours in 90 minutes
irakobra [83]
1.5 hours is in 90 minutes
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of 1024?​
Serjik [45]

Answer:

square root of 1024 is 32

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What whole number equals 25 when it is squared and 125 when it is cubed
    15·2 answers
  • What was the temperature
    12·2 answers
  • . A retailer sold 10 packs of pens in 3 days. There were 48 pens in each pack. He sold twice as many pens on Sunday than on Mond
    10·1 answer
  • Find the value of this expression if x= -6 and y=1. xy^2/-7
    10·2 answers
  • 16) (1 Point) : Solve the equation
    6·1 answer
  • Please help me idk this
    9·2 answers
  • PLEASE HELP WHAT IS THE DISTANCE AND DISPLACEMENT WILL MARK U BRAINLIEST
    13·2 answers
  • What is a reason to include the image of a setting sun in this advertisement? a to provide more color to the advertisement b to
    13·2 answers
  • Which number produces an irrational number when added to 0.4?
    12·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE PLEASE HELP ME OUT IF YOU CAN!!!!!!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!