Answer:
x = 32
(The answer should be 32 if we are solving for x)
Answer:
-11
Step-by-step explanation:
To evaluate an expression with variables, replace the variables with what the question tells you to.
Replace "x" with 3. Replace "y" with -2.
-x + 4y
= -(3) + 4(-2) Multiply 4 and -2 first to get -8
= (-3) + (-8) Add normally. -3 + (-8) is the same as (-3) - 8.
= -11 Answer
Therefore the solution is -11.
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
16.76°
Step-by-step explanation:
In ΔVWX, the measure of ∠X=90°, WX = 8.3 feet, and XV = 2.5 feet.
We want to find the measure of <W.
We know side length that is adjacent and opposite to <W.
We can use the tangent ratio, to find the measure of <W.
The tangent ratio is opposite over hypotenuse.


Take tangent inverse to get:

