1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
5

5/12=10/? Someone please help

Mathematics
2 answers:
ValentinkaMS [17]3 years ago
7 0

Answer:

10/24

Step-by-step explanation:

5/12 = 10/?

Find the scale factor: It is 2 because the 5 is multiplied by 2 to get 10.

12 x 2 = 24

nasty-shy [4]3 years ago
4 0

Answer:

0.4167

Step-by-step explanation:

hope i help

You might be interested in
Solve the system of equations.<br><br> 6x−y=−14<br> 2x−3y=6<br><br> whats the answer please C:
TEA [102]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!
9966 [12]

Answer:

it's C

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the equation of the line?
DIA [1.3K]
The answer is B, the x-axis crosses over to -8 the way the line goes also means it is a negative. I don't know for sure because i haven't done this in a while but I hope it helps.
3 0
4 years ago
Which numbers make a true statement when placed in the box? 7.902 &gt; Select each correct answer.
Zanzabum
The answer is b, I’m not saying it’s true but just predicting xoxoox
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
You volunteer to go to the store to buy breakfast for the family reunion. A dozen eggs cost $2.40.
skelet666 [1.2K]
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
4 0
4 years ago
Other questions:
  • Volume of cylinder with a radius of 8cm and height of 25 cm
    15·1 answer
  • When rounded to the nearest ten i become 500 what numbers could i be?
    6·1 answer
  • **ANSWER ASAP**
    12·2 answers
  • Suzanne bakes 350 cookies in 5 hours, and cole bakes 400 cookies in 8 hours Part A: what are the unit rates at which suzanne and
    8·1 answer
  • Police departments use exams as part of their promotion process and officers have to score higher than 80% of those taking the t
    8·1 answer
  • Face value of a note payable plus interest is called
    10·2 answers
  • MADEAAA HELPPPPPPPPPPPPP MEEEEEEEEE
    9·1 answer
  • Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.35. All merchandise is discounted by 12%. What is the total cost of th
    7·1 answer
  • The capacity of a cylindrical water tank is 539 litres. If its height is 1.4 meter then find the radius of the base.​
    9·1 answer
  • Please help me with this math problem. I have to Use the quadratic formula to solve each equation.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!