1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
3 years ago
14

To make concrete Tyler mixes 55 kilograms of gravel wit 11 kilograms of cement how many kilograms of gravel does Tyler need for

each kilogram of cement
Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]3 years ago
7 0

Answer:

5 kilos

Step-by-step explanation:

55:11

5:1 ratio

You might be interested in
It costs $6.45 to buy 5 songs on I-tunes. How much does it cost to buy 20 songs?
babunello [35]

Answer:$25.80

Step-by-step explanation:

6.45/5 = 1.29

1.29 x 20 =25.80

5 0
2 years ago
I AM GIVING YOU 50 POINTS TO ANSWER THIS:
nignag [31]
2.40

5.40-2.40= 3 (price of 2 sodas)
8.70 - 7.20 = 1.5 (price of 1 soda)
The soda prices match up so a hamburger is 2.40
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ur smart if u can answer this ez question and extra points
Snezhnost [94]
The answer would be A :)
5 0
3 years ago
M: -1/2 Point: (-1, 3) Solve for y=mx+b<br> Help
ohaa [14]

Answer:

y= (-1/2)x+(5/2)

Step-by-step explanation:

equation point slope

(y-y1)=m(x-x1)

y-3 = -1/2(x+1) add -3 to both sides and distribute

y=( -x/2) +(-1/2)+3 rewrite 3 as 6/2

y=(-1/2)x +(-1+6/2) solve

y= (-1/2)x+(5/2)

3 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an expression that has two terms. Your expression should have a variable and a constant.
    6·1 answer
  • Identify the real zeros for f(x) = 3x2 + 2x + 4.
    10·1 answer
  • I need help doing this
    6·2 answers
  • Can a triangle have sides with the given lengths? 2ft, 7ft, 12ft
    14·2 answers
  • Help me out with this problem plz
    11·2 answers
  • X^2-6x+9=0 solve by completing the square
    9·2 answers
  • What are 2 different equivalent fractions for LaTeX: \frac{2}{6}2 6 ? *In your answer, use a "/" as a fraction bar symbol. For e
    5·1 answer
  • Help mehhhhhhhhhhhhhh.<br> Question is which equation represents the line shown on the graph?
    15·2 answers
  • Write the point slope form of the equation of the line that passes through the points (-3,2) and (-5,3).
    10·1 answer
  • The black graph is the graph of
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!