1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
15

In a balance sheet what do you add to get the cash balance?

Mathematics
1 answer:
lilavasa [31]3 years ago
5 0

Answer:

You add the total amount of current non-cash benefits then find the total of all current benefits and subtract non-cash benefits from the total current benefits

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use FTC2 to find the derivative
labwork [276]

Answer: 17/2 = 8.5

Ok done. Thank to me :>

4 0
2 years ago
Ihorangi travels 51 km to work and 51 km from work each day.
viktelen [127]

Answer:

Ihorangi uses 7.65 litres of petrol to and from work

Step-by-step explanation:

If the car Ihorangi drives consumes 7.5 L/100 km

Then for 1 km journey, the car will consume 7.5/100 L

= 0.075 L

If Ihorangi travels 51 km to work and 51 km from work

Therefore Ihorangi travel (51 + 51) km daily to and from work

= 102 km daily

The fuel he consumes daily is 102*0.075 L

= 7.65 L

7 0
3 years ago
The distance of my room is 48feet the width is 11 what is the length of my room
vfiekz [6]

Answer:4.36?

Step-by-step explanation:

distance or area?

A=lw

48=11L

4.36=l

6 0
3 years ago
Simplify the ratio 11/33 and then give 2 more equivalent ratios
KATRIN_1 [288]
The simplest ratio is 1/3. Equivalent ratios would be 3/9 and 5/15.
4 0
3 years ago
Andre wants to save $40 to buy a gift for his dad. Andre’s neighbor will pay him weekly to mow the lawn, but Andre always gives
Dmitry_Shevchenko [17]

(I could answer more confidently if I had more context to the question)

I believe the answer to the question is Andre's neighbor pays Andre 10 dollars a week to mow his lawn.

Hope this helps, if not, comment below please!!

:L

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Randolph owns an apartment complex with six units. He charges $480 per month to rent one unit. Upkeep on the building costs Rand
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2.2 − 0.5(0.6x − 1.8) ?
    14·1 answer
  • What is the next letter? B A D E H G J K
    10·1 answer
  • If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
    14·1 answer
  • What’s 6cm and 2.5cm
    13·2 answers
  • It takes you 3/8 of a hour to walk 9/10 of a mile. How far can you walk in 2 hours?
    14·2 answers
  • Help me with this question, please!
    11·1 answer
  • "6 reduced by a number"
    5·2 answers
  • Please help, I’ll give brainiest or however you spell it!!!11!!
    10·2 answers
  • Halp plass halp me plas
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!