1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
2 years ago
14

If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.

Mathematics
1 answer:
rjkz [21]2 years ago
5 0
Basically divide 1.96 with 3/1/2 and 7/2 is the improper of 3/1/2

You might be interested in
Also round answers to three decimal places​
jek_recluse [69]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Given the argument: Q / M v-Q // M M .Q This argument is:<br> Valid or Invalid
Sliva [168]
The answer is invalid
4 0
3 years ago
What is 1 and 5/6 as a decimal?
balandron [24]

Answer: 1.83

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

8 0
3 years ago
A 4 meter long ladder leans against a 90 degree wall at a 68 degree angle.
Alenkinab [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

We use trig to answer these questions:

sin x = opposite side of a triangle / hypotenuse

cos x = adjacent side / hypotenuse

Construct a right triangle with hypotenuse 4 m and lower angle 68 degrees.

The height of the top of the ladder  is then defined by:

sin 68 degrees = height / 4 m, which yields (4 m)(sin 68) = height =

3.71 m

and the distance of the bottom of the ladder from the wall as follows:

cos 68 degrees = horizontal distance / hypotenuse =

1.50 m

3 0
2 years ago
Two of the solutions for the equation 2x + 3y = 12 are (9
jolli1 [7]
X=<span><span><span>‌<span><span>−3/</span>2</span></span>‌y</span>+<span>6 is the answer to your problem I think

</span></span>
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sharon has 64 ounces of juice. She is going to use the juice to fill as many 6 ounce glasses as possible. She will drink the lef
    5·1 answer
  • Evaluate the absolute value of 60
    11·1 answer
  • Find the solution x = 3 + y 21x + 8y = -24
    5·2 answers
  • Logan's bird feeder holds 1/4 of a cup of birdseed. Logan is filling
    13·1 answer
  • Determine the value for c on {2, 5} that satisfies the Mean Value Theorem for f(x) = x^2 - 3 / x -1
    13·1 answer
  • Please help, will mark as brainliest!
    15·2 answers
  • There are two bookcases against a wall. If one takes up 4/7 of the wall and the other takes up 2/8 of the wall, how much of the
    9·1 answer
  • A marketing researcher conducts a test to determine whether the number of chocolate chips per cookie differs significantly acros
    5·1 answer
  • The table shows the proportion of US e-commerce revenue for 2016–2018 for each day of Thanksgiving weekend.
    11·1 answer
  • What inequality does this number line show?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!