1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sliva [168]
3 years ago
8

2(x+4)-1=2x+7 How many solutions for x does the following equation have

Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]3 years ago
3 0

Awnser ::::::: There are no signs in the problem

You might be interested in
What is the value of x in the figure below
DanielleElmas [232]

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

3x+9=35

3x+9-9=35-9

3x=27

3x/3=27/3

x=9

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation from for the amount of money that will be collected if boxes of chocolate bars are sold. Which is the independ
Georgia [21]
The equation would be:
m = 30b  where 'm' represents the amount of money and 'b' represents the number of boxes sold.

m is the dependent variable 
b is the independent variable
4 0
2 years ago
There are 200 student in middle school and three fifths of them are girls how many are boys?
nadezda [96]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

3/5 of 200 = 120

200-120 = 80

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help. Thank you
jeyben [28]
The answer is D. A translation does not change a figure's size or shape because each of its points are moved the same amount and in the same direction(s).
8 0
3 years ago
What is 83 divided by 3
Ksivusya [100]
83 divided by 3. 
Exact Form: 83/3
Decimal Form: 27.66666666. . .
Mixed Number Form: 27 2/3
4 0
2 years ago
Other questions:
  • A parabola is the set of all points that:
    7·2 answers
  • The perimeter of a rectangular photograph is 28 inches. If the width of the photo is 5 inches, how tall is the photo?
    10·2 answers
  • Need help asap thank you..​
    10·1 answer
  • The volume of a triangular prism is increased by a factor of 8.
    9·2 answers
  • Find the equation of the sphere in standard form centered at (−6,10,5) with radius 5.
    13·1 answer
  • Each week, Joey gets paid $10 plus $2 for each chore he does. His sister Julie gets paid $5 plus $3 per chore.
    11·2 answers
  • A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?
    15·1 answer
  • Four less than a number q is at least -16.
    13·1 answer
  • Please Help
    12·1 answer
  • An article reports that a sample of 220 juvenile rainbow trout fed a diet fortified with equal amounts of the amino acids taurin
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!