1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
2 years ago
6

The nations of Pamland and Lillytonia can produce two goods, DVD

Business
1 answer:
vampirchik [111]2 years ago
7 0

Answer:

The best deal would be option B) that is

Lillytonia sells 1/4 bushels of wheat to Pam land and gets 1 DVD player in return.

Explanation:

STEP 1

The output of DVD per unit of labor for Pamland = 150.

The output of Bushels of wheat per unit of labor for Pamland= 300.

The output of DVD per unit of labor for Lillytonia = 200.

The output of Bushels of wheat per unit of labor for Lillytonia= 600.

STEP 2

To calculate the comparative advantage, we use the following formula:

Comparative Advantage = DVD Output / Wheat Output

STEP 3

In Pamland, the opportunity cost, or the comparative advantage, of DVD is

300 / 150 = 2 bushels of wheat.

The opportunity cost of wheat in Pamland is 120/ 300 = 0.5 DVDs.

In Lillytonia the opportunity cost, or comparative advantage, of DVD is 600/200 = 3 bushels of wheat, while

The opportunity cost of wheat in Lillytonia is 200/600 = 1/3 or 0.33333 DVDs

STEP 4

As is clear from the calculations, Pamland should produce more wheat because it has the lower opportunity cost during production 2 against 3 for Lillytonia. Conversly, Lillytonia has the lowest opportunity cost for the production of DVD clocking 1/3 against a higher 1/2 for Pamland.

The countries should therefore trade in such a way that Pamlan is selling it's Wheat while Lillytonia is selling it's DVDs.

STEP 5

Given that Pamland's 2 bushels of wheat will cost it 0.5 DVDs, 4 bushels will thus cost it 1 DVD. It is impracticable (in any case) to have 1/2 of a DVD player.

Cheers

You might be interested in
Is what we call the stock of goods that a business or store has on hand?
timurjin [86]
<span>Is what we call the stock of goods that a business or store has on hand? Inventory. Inventory and inventory management is so important when it comes to running a business with goods for purchase. The business needs to make sure they have enough supply on hand for the amount of demand that consumers have for the product. Usually there is an inventory management team that keeps track of how the products are staying in stock and when reordering needs to happen. </span>
5 0
3 years ago
Trip Advisor offers reviews by experts on airlines, hotels, and restaurants.
Lelu [443]
True!! They do reviews on over 7 million accommodations :)
8 0
2 years ago
2016 may 1 received a $5,300, 12-month, 3% note in exchange for an outstanding account receivable from r. stoney. dec. 31 accrue
suter [353]
2016 may 1  Debit Notes Receivable $5,300
                     Credit Accounts Receivable $5,300
2016 dec 31 Debit Interest Receivable $106
                     Credit Interest Income $106
2017 may 1  Debit Cash $5,459
                     Credit Notes Receivable $5,300
                     Credit Interest Receivable $159
4 0
3 years ago
The real risk-free rate is the increment to purchasing power that the lender earns in order to induce him or her to forego curre
galben [10]

Answer: True

         

Explanation: In simple words, real risk free rate refers to the rate than a borrower can actually get in the market for a specified amount and for a specified period.

Real risk free rate is seen as a measure of how the economy of a country is performing and is calculated by subtracting the inflation rate from the treasury bonds of the govt. which match the durability of the borrower.

   It depicts the actual increase in purchasing power as it deducts the impact of inflation over time. Thus, the given statement is true.

6 0
3 years ago
Whirly Corporation’s contribution format income statement for the most recent month is shown below: Total Per Unit Sales (8,000
yarga [219]

Answer:

An increase in sale for 90 units, will increase the net income for 1$,170

Explanation:

<em>We are not given with any information of additional cost or special price for this units, so we use the current values.</em>

So we simply multiply the contribution per unit by the increase in sale.

Contribution Margin  x Δ sales = Δ income

13 x 90 = 1,170

Each unit contributes with 13 additional income, there are 90 additional units

Total income added 1,170

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The result of a decision made or an action taken is known as a(n):
    8·2 answers
  • With a traditional savings account, you could be charged a fee if: a you deposit too much money at once b you withdraw money too
    14·1 answer
  • There are many options available to consumers when it comes to breakfast cereals. So, if Kellogg's significantly increases the p
    8·1 answer
  • Sales representatives at the HomeWork Helper Appliances Store work hard to develop a close relationship with their customers and
    11·1 answer
  • The largest royalty for texas university endowment comes from which economic product?
    14·1 answer
  • At the beginning of the​ year, Swift,​ Inc.'s Work-in-Process Inventory account had a balance of $ 124 comma 000. During the​ ye
    10·1 answer
  • Harley Davidson_____________.a. utilizes job shops to make each of its modules.b. uses product focused manufacturing.c. uses a l
    14·1 answer
  • Monthly Payments and Finance Charges. Kimberly Jensen of Storm Lake, Iowa, wants to buy some living room furniture for her new a
    14·1 answer
  • Common stock, $10 par value (50,000 shares outstanding) $ 500,000 Preferred stock, 6% cumulative, $100 par value, 3,000 shares o
    14·1 answer
  • g Mark quit his job as a salesman where he made $43,000 per year to start his own t-shirt making business. His business expenses
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!