0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
It seems that your options aren't correct as the right answer is -5.3333... (recurring)
Step-by-step explanation:
1) 2x + 4 = 20 + 5x (subtract by the smallest unknown)
-2x -2x
2) 4 = 20 + 3x
-20 -20 (now subtract each side by 20 as we want to leave the unknown on one side and another number on the other side.
3) -16 = 3x (Divide each side by 3)
÷3 = ÷3
4) -5.33333... = x
<h3>Now we have found x but if you're unsure you can substitute to see if your answer is correct.</h3><h3>2 x -5.3333 + 4 = -6.6666</h3><h3>20 + 5 x -5.3333= -6.6665</h3><h3>Our answer is correct! (When answers are rounded, it is equal to the same thing).</h3>
1. Given
2. Definition of Supplementary Angles
3. First Substitution
4. Subtraction property of Equality
5. Second Substitution
6. Exterior Side in Opposite Rays
7. If corresponding angles are equal, then lines are parallel
Answer:
Idk what table your talking about but i remeber for this the answer was 4 minutes.
Step-by-step explanation: