1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
muminat
3 years ago
15

A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
ikadub [295]3 years ago
6 0
Answer: $4.70 per meter.
You might be interested in
W+w+w+w+w+15-7 I got this wrong on a math question. I did 5w+8 = 13w ​
Aleonysh [2.5K]

w+w+w+w+w+15-7=\underbrace{w+w+w+w+w}_5+(15-7)\\\\=5w+8-\text{finish}\\\\\text{You can not add 5w and 8. These are different monomials.}

Example:

5w - five apples

8 - eight strawberries

5w + 8 = (five apples) + (eight strawberries) = 13 of what?

You can add only numbers of the same fruits.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What would be the answer of 5(x-2)=30 in dustributive property
lisabon 2012 [21]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

5(x-2)=30

Distribute

5x- 10 = 30

Add 10 to each side

5x-10+10 = 30+10

5x= 40

Divide by 5

5x/5=40/5

x = 8

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Six less than 3/4 of a number is the same as the number. Find the number.
kap26 [50]

x - 6 =  \frac{3}{4} x \\  - 6 =  \frac{ - 1}{4} x \\ x = 24

5 0
3 years ago
Answer Number 2 pleaseeee
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The value of a car reduces by 30% every 6 months. A car costs $15,000 when new. What is the value of the car after 2 years?
Allisa [31]
6 months goes into 2 years 4 times
30 x 4 = 120
120% of 15,000 is
100% is 1,500
10% is 150
150 x 2 = 300 (20%)
1,500+300=1,800
15,000+1,800=16,800
hope this helped
3 0
2 years ago
Other questions:
  • NEED HELP PLEASE!!!!!! Jeremy surveyed students in his class about their spending habits in the school cafeteria. He used the da
    14·2 answers
  • Answer correctly for brainliest and also get a thanks ! Don't answer if you don't know it please :)
    10·2 answers
  • A six-sided number cube labeled 1 through 6 is rolled 600 times. An odd number is rolled 272 times. Compare the experimental pro
    14·1 answer
  • Car A and car B are traveling at different speeds. Car A can travel 175 miles in the same time it takes car B to travel 125 mile
    7·1 answer
  • What is the value of the y-coordinate of the y-intercept of the function shown below? F(x)=-3x^2+5x-4
    8·1 answer
  • How do I solve this equation?
    14·1 answer
  • 28 divided by 6 is?? I’m in the 7th grade helping my little sis out can remeber this stuff
    14·1 answer
  • Write y - 2 =- 1/3(x + 6) in standard form using integers.
    10·1 answer
  • The new Samsung 9 phone costs $500, and has a sales tax of 15%. What is the final price?
    13·1 answer
  • Time to check your progress.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!