1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OleMash [197]
3 years ago
10

Harley paid $42 for a new pair of jeans. the store was having a sale dor 30%. What was the original price of the pair of jeans b

efore the discount was applied?
Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
4 0

Answer:

Original price = $60

Step-by-step explanation:

42 / 70 =0.6

0.6 x 100 = 60

You might be interested in
Plzz help I have I noooo clue :(
iogann1982 [59]
The correct answer is C. Hope that helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some one plzzz helps me with this
Sever21 [200]
No a repeating decimals have number repeating such as 555555.
6 0
3 years ago
Evaluate the radical.<br><br> 64−−√3
IrinaK [193]
It Wil be 73 U will have to put it ❤
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jamal makes $12.00/hour and worked 9 hours today. What is his total pay? Don't forget to calculate overtime pay.​
Elanso [62]

Answer:

He made $108 in 9 hours

Step-by-step explanation:

I first multiplied 12 by 9 and got 108

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
The price of a gallon of unleaded gas was $2.80 yesterday. Today, the price rose to $2.87 . Find the percentage increase. Round
marin [14]
Earlier price is 2.80
Current price is 2.87

Increment is 
2.87 - 2.80
0.07

Increment percentage is
(0.07 / 2.80) * 100
2.5 %
4 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Last summer, Jon's family found 152 shells at the beach. This summer they were
    12·2 answers
  • Suppose you rent a limousine for a formal reception. The bill for the evening is $53.00. A tax of 6% will be added, and you want
    5·1 answer
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Who can do my my 9th grade khan academy i’ll literally venmo you $10 (text me if you can)
    10·1 answer
  • ANSWER ASAP PLEASE WORTH 15 POINTS
    13·2 answers
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • What happens when a triangle is dilated using one of the vertices as the center of dilation?
    9·2 answers
  • To the nearest tenth, what is the distance between the point (10, -11) and (-1, -5)
    7·1 answer
  • Find the degree of the polynomial below.<br> 9x2 – 25
    8·2 answers
  • HELP! After finding the length of P explain the reasoning you used and I’ll give u brainliest!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!