Answer:
1 2/21
Step-by-step explanation:
We start out with:
3/7 + 2/3
In order to add them together, they must have an equal denominator. An easy way to find an equal denominator is the cross method. We divide 7 by 3 and 3 by 7, giving us a denominator of 21:
3/21 + 2/21
But what about the numerators? You do the same thing as before (multiplying by the other's denominator). Now we have:
9/21 + 14/21
We add both together (the denominator stays the same) and we get 23. 23/21 is correct but not in simplest form. We remove 21 from the numerator (because it is a whole) and finally get:
1 2/21!
≧◡≦
Mocha here! If this answer helped you, please consider giving it brainliest because I would appreciate it greatly. Have a wonderful day!
Answer:
π = V/(2r²+2rh)
Step-by-step explanation:
"Solving" for something means to isolate it on one side of an equation. Because both terms on the right side of the equation have π in common, we can factor it out. Then from there, you just divide the rest of it on both sides to isolate π. It should look like this:
V=2πr^2 + 2πrh
V=π(2r² + 2rh)
V/(2r² + 2rh)=π
We want to find out how much it costs for each pound of feed
For chicken feed 12 divided by 8.40
$1.43 for 1 pound of chicken feed
For goat feed 75 divided by 60
$1.25 for 1 pound of goat feed
For dog feed 50 divided by 37.50
$1.33 for 1 pound of dog feed
For pig feed 80 divided by 62.80
$1.27 for 1 pound of pig feed
When reviewing all the answers per pound for feed, chicken feed is the most expensive per pound.
Hope this helps:)