1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sukhopar [10]
3 years ago
15

You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?

Mathematics
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
4 0

Answer:

Price per bottle is 1.5 or $1.50

Step-by-step explanation:

To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5

You might be interested in
Is 6:9 reater than less than or equal to 9:12
insens350 [35]

Answer:

less than

Step-by-step explanation:

6/9 is less than 9/12

6/9=.6666666666666666666666666

9/12=.75


.666666<.75

5 0
3 years ago
Consider the right triangular prism given AC = 9 cm
Oduvanchick [21]

Answer:

1 3 4 5

Step-by-step explanation:

Bc

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eli is making a party mix that contains pretzels and chex. For each cup of pretzels, he uses 3 cups of chex. He wants to make 12
Bogdan [553]

Answer:

36 cups of Chex total.

Step-by-step explanation:

Well, he will obviously be using 12 cups of pretzels, so let's set that aside. For every cup of pretzels, there are 3 cups of chex. So, multiply 3x12. That will give you how much chex you will need.

4 0
3 years ago
Please answer ASAP it’s really important please
bazaltina [42]

Answer:

Letter A.

Step-by-step explanation:

0 is not divisible, so the last the last two alternatives are impossible.

The second one doesn't work, so I'd stick to letter A.

6 0
2 years ago
Will give brainiest to the right answer
svlad2 [7]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does 2/4 + 5/10 equal
    13·1 answer
  • How many vertices has a closed cone? a. 1 b. 2 c. 3 d. 4
    12·1 answer
  • 20÷1/2.Can you please help me out
    12·2 answers
  • Estimate: √116 <br> A. 8<br> B. 9<br> C. 10<br> D. 11
    9·2 answers
  • What is 6/12 in simplist form?
    5·1 answer
  • HELPPP MEE THANK U, 20 POINTS!~
    7·1 answer
  • Nora went shopping for a new phone because of a sale. The store was offering a 10% discount. If the price on the tag was $24, wh
    5·1 answer
  • A rope is 2.4 meters long . What is it's length in centimeters
    11·2 answers
  • What is the length of a rectangle with an area of (4
    14·1 answer
  • What is the total surface area of the figure below? Only enter the number part of your answer. Do not include the units.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!