Hi there!

There are 3 parts to this equation:
f(x)
f(x+1)
4f(x)
We must first determine these three parts separately.
<u>1) f(x)</u>
We're given that
:
⇒
:
<u>2) f(x+1)</u>
Now, we must find f(x+1). To do so, add 1 to x in the original function
:
⇒ 
<u>3) 4f(x)</u>
To find 4f(x), multiply the original function
by 4:
:
<u>4) Put it all together</u>
Now, plug each of the three parts into the equation
:


Factor the left side

Divide both sides by 3^x

Because this equation is true,
is therefore true.
I hope this helps!
Answer:
9.60 dollars tip is $1.60
Step-by-step explanation:
Answer: (Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb
(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb
Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.
Answer: the probability that the family has x male children can be found in the explanation.
Step-by-step explanation: Please find the attached file for the solution