Answer:
6.5
Step-by-step explanation:
3.5 + 3
Divide total price by quantity:
15.60 / 6 = 2.60
Unit price = $2.60
Step-by-step explanation:
12/3.48= cost of 1 book
cost of 20 books = 12/3.48×20 =68.95
The answer is 799 ur welcome
First find out how much the 4 volleyball nets are by using 4*28 which would equal to 112. Now subtract 112 from 250 and that leaves you with 138. Then you divide 138 by 7 which will give you about 19.7 which you need to take all decimals out since it isn’t an whole number. The gym teacher can only buy 19 volleyballs.