1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ikadub [295]
2 years ago
12

Calculate the surface area of a solid box in the shape of a cube with side length 7cm.

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]2 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

a=7

=6a^2

=6×(7)^2

=6×49

=294

melamori03 [73]2 years ago
5 0

Answer:

Surface area of the cube = 294cm^2

Step-by-step explanation:

A cube has the same side lengths for every side

Surface area of one face is length * length

7 * 7 = 49cm^2

A cube has 6 faces

49 * 6 = 294cm^2

You might be interested in
Kite WXYZ is graphed on a coordinate plane. What is the area of the kite?
Misha Larkins [42]

Answer:

14 square units

Step-by-step explanation:

There are several ways we can find the area.  Probably the easiest is to cut the kite in half vertically and find the area of each triangle.  The area of the kite will be double that.

The height of the kite is 7 units, and the width is 4 units.  So each triangle will have a base of 7 and height of 2.

A = 1/2 bh

A = 1/2 (7) (2)

A = 7

The area of the kite is double that, so:

2A = 14

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jenna is eating 2 oranges a day to help her diet. She is doing this for all 42 of her oranges. How many days of her diet will Je
ddd [48]

answer:

21 days

Step-by-step explanation:

42/2=21

8 0
3 years ago
Describe and correct the error(s) made in each of the problems below.
ladessa [460]

Answer:

\displaystyle \frac{1-x}{(5-x)(-x)} =-\frac{x-1 }{ x(x-5)}

\displaystyle \frac{5}{s}\times \frac{2}{5} =\frac{2}{s}

Step-by-step explanation:

<u>Errors in Algebraic Operations </u>

It's usual that students make mistakes when misunderstanding the application of algebra's basic rules. Here we have two of them

  • When we change the signs of all the terms of a polynomial, the expression must be preceded by a negative sign
  • When multiplying negative and positive quantities, if the number of negatives is odd, the result is negative. If the number of negatives is even, the result is positive.
  • Not to confuse product of fractions with the sum of fractions. Rules are quite different

The first expression is

1-x / (5-x)(-x)=x-1 / x(x-5)

Let's arrange into format:

\displaystyle \frac{1-x}{(5-x)(-x)} =\frac{x-1 }{ x(x-5)}

We can clearly see in all of the factors in the expression the signs were changed correctly, but the result should have been preceeded with a negative sign, because it makes 3 (odd number) negatives, resulting in a negative expression. The correct form is

\displaystyle \frac{1-x}{(5-x)(-x)} =-\frac{x-1 }{ x(x-5)}

Now for the second expression

5/s+2/5=2/s

Let's arrange into format

\displaystyle \frac{5}{s}+\frac{2}{5} =\frac{2}{s}

It's a clear mistake because it was asssumed a product of fractions instead of a SUM of fractions. If the result was correct, then the expression should have been

\displaystyle \frac{5}{s}\times \frac{2}{5} =\frac{2}{s}

6 0
2 years ago
What is the area of this triangle?
Delicious77 [7]
If 2 plus 2 is four... then what the hell is this?
8 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Six more than a number can be written as which variable expression
    7·1 answer
  • Joan how to save 7 quarters from washing cars how many cents does Joan have?​
    8·1 answer
  • Could someone pls explain
    15·2 answers
  • The data set shows the ages of people riding a bus. What is the mode for this data set? 18 16 11 45 33 11 33 14 18 11
    6·1 answer
  • MATH HELPPPPPPPPPPPPPPP
    10·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest 12.013 12.001 12.102 12.01
    9·2 answers
  • A zoo has 40 emperor penguins . if 30% of them are male , how many are male
    13·1 answer
  • What is the answer to this in standard form y+4=2/3(x+7)
    13·1 answer
  • At homecoming, 125 tickets where sold. Tickets purchased for homecoming cost $20.5 without an activity card, and $15.75 with an
    5·1 answer
  • A sports fan conducted a test to investigate whether male high school athletes are
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!