1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uysha [10]
3 years ago
7

5. The graph of a proportional relationship contains the point with coordinates (3,12).

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
5 0
Give me brainly and ill tell u
You might be interested in
Julien's parents want $64,000 at the end of 3 years. They put their money in an account that yields 10% per year compounded mont
Leto [7]

Answer: \$47,471

Step-by-step explanation:

Given

Julien's parents want $64,000 at the end of 3 years

The rate of interest is 10% annually

Suppose they invested P amount initially

So, compound interest, compounded monthly is

\Rightarrow A=P\left( 1+\frac{r}{n}\right)^{nt}\quad [\text{n=Numner of compounding periods}]\\\\\text{Insert the values}\\\Rightarrow 64,000=P\left( 1+\frac{0.10}{12}\right)^{12\times 3}\\\\\Rightarrow 64,000=P\left( 1+\frac{10}{12}\right)^{36}\\\\\Rightarrow P=\dfrac{64000}{1.3481}\\\\\Rightarrow P=\$\ 47,471.37\approx \$ 47,471

7 0
3 years ago
I need help with 2. 3. 8 and 13 please help me
Crank

Answer:

all work is shown and pictured

6 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Which equation shows 6(x + 4) = 2( y + 5) solved for y? A. y = x + 3 B. y = 3x + 5 C. y = 3x + 7 D. y = 3x + 17
UNO [17]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Given

6(x + 4) = 2(y + 5) ← distribute parenthesis on both sides of the equation

6x + 24 = 2y + 10 ( subtract 10 from both sides )

6x + 14 = 2y ( divide all terms by 2 )

3x + 7 = y, hence

y = 3x + 7 → C

4 0
3 years ago
This person made an error. what is it, and what is the right answer?
NeX [460]

Answer:

Base area (B) should not be added.

Step-by-step explanation:

Base area should not be added as cone is not solid. Only Lateral surface area is sufficient in order to find the required paper.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 1/9 (2m - 16) = 1/3 (2m +4)
    5·1 answer
  • How many sigma and pi bonds are in the molecule ch3chch2? 1. 6 sigma and 2 pi 2. 2 sigma and 1 pi 3. 9 sigma and 0 pi 4. 8 sigma
    5·1 answer
  • What is the constant of proportionality in the equation y = 2/3x?
    7·1 answer
  • The larger of two numbers is 11 more than twice the smaller. The sum of the is 1 less than seven times the smaller. Find the num
    11·1 answer
  • I need to know how to solve this and need an explanation along with answer. Thanks!
    12·1 answer
  • A group of workers can plant 2/5 acres in 7/8 days. What is the unit rate in acres per day?
    15·1 answer
  • Please help me I am its in the pic
    5·1 answer
  • The puppy weighed 2 pounds when it was born. He has gained weight, but still weighs less than 11 pounds. How much weight could h
    15·1 answer
  • Suma de polinomios de 5׳+3 + 2׳-ײ+1 porfavor ayuda​
    11·1 answer
  • Use the given map to find the coordinates of a point that lies on the directed line segment from c to d and partitions the segme
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!