1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mamaluj [8]
3 years ago
11

A smartphone costs $250. Sale tax is 6%. What is the total cost, including tax?

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]3 years ago
6 0
Should be $265 multiple 250 by 0.06 and u get 15 then just add them together
You might be interested in
I kinda need help with this
sladkih [1.3K]

Answer:

34.25

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide. Since they are both negative numbers, the outcome will be positive! -102.75 / -3 will equal 34.25. I hope this helps!

4 0
3 years ago
The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap cost $1 and the chicken wrap cost$1.8
vfiekz [6]
Let us assume the number of vegetarian wraps made = x
Let us assume the number of chicken wraps made = y
Then
x + y = 70
x = 70 - y
And
x + 1.80y = 98.80
Putting the value of x from the first equation in the second equation, we get
x + 1.80y = 98.80
70 - y + 1.80y = 98.80
0.80y = 28.80
y = 36
Putting the value of y in the first equation, we get
x + y = 70
x + 36 = 70
x = 34
From the above deduction, we can conclude that the number of vegetarian warps sold was 34. I hope the answer has come to your desired help.
6 0
3 years ago
James has 3 pairs of running shoes for every 4 pairs of basketball shoes. If he has 12 pairs of basketball shoes, how many pairs
GaryK [48]
If James has 12 pairs of basketball shoes, then the ratio would be 3:4 which would stop at 3:12. Then the individual ratios would be 3:4, 6:8, and 9:12

So James has 9 pairs of running shoes
7 0
3 years ago
>> The Peak Il snowboard costs $100 more than the rider snowboard. How much does the
Natasha2012 [34]

Answer:

The answer is x + 160 = 459

Step-by-step explanation:

You can find this answer by understanding what the variable is. Once you find that the rest is easy. You know that the cost of the peak II is $459. You also know that the peak II is $160 more than rider/variable so, 459 - 160 = 299

4 0
3 years ago
The librarian needs to return 24 books to the shelf. In one hour she finished 3/4 of the job. How many books has she
Rudiy27

Answer:

18 books done and 6 books left

Step-by-step explanation:

24 *3/4 = 18

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate 5/3
    6·2 answers
  • What is the probability that a point chosen at random from AK is on GJ?
    7·2 answers
  • I need help with math could anyone help
    14·1 answer
  • GIVIN BRAINIEST N 20 POINTS !!!
    8·2 answers
  • A jar contains 5.4 liters of juice. The ratio of liters to milliliters is 1:1000 how many milliliters of juice does the jar cont
    7·1 answer
  • Write an algebraic expression To Represent the Pay in dollars For Working "x" hours at a rate of eight dollars and seventy-Five
    6·1 answer
  • How many tenths are there in 4/5
    5·1 answer
  • Y = 2.5(5)x<br> Pls helpppp
    11·2 answers
  • Find three points that belong to the graph and use them to sketch the graph of the equation: y=x-3
    15·1 answer
  • Someone please help!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!