1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
2 years ago
13

Set up the equation

Mathematics
1 answer:
worty [1.4K]2 years ago
7 0
45° is the correct answer
You might be interested in
What is the unit rate of $200 for 18ft
sergejj [24]
I hope this helps you




if 18 ft 200$



1 ft ? $



?.18=200.1



?=200/18



?=11,111111
5 0
3 years ago
Very easy question please help I cant do basic math ​
Tom [10]
Sonic sick duck duck
3 0
3 years ago
Write a function rule for the data in the table. Determine if it's a direct variation, inverse variation or neither. Last, deter
marshall27 [118]

I'm assuming you meant to say "graph" instead of "table".

The function rule is y = x+2 because the y intercept is 2, where the graph crosses the y axis. The slope is 1 meaning we move 1 unit up and 1 unit to the right each time. You can use the slope formula to determine the slope, or simply make this observation of rise vs run.

-------------------------------

Because this line doesn't go through the origin, and because it's not in the form y = k*x, this means we do not have a direct variation equation.

We do not have an inverse variation equation either because it is not in the form y = k/x or x*y = k. A visual indication of this is that the graph isn't a curved hyperbola.

Therefore, this function is <u>neither </u>direct variation nor inverse variation

-------------------------------

Plug in y = 10 and solve for x

y = x+2

x+2 = y

x+2 = 10

x+2-2 = 10-2

x = 8

The value of x is 8

So if x = 8, then y = 10 meaning that (x,y) = (8,10) is on this blue diagonal line.

5 0
3 years ago
2. cost to store: $25<br> markup: %<br> selling price: $45
omeli [17]

Answer:

95

Step-by-step explanation:

you take the 25x2 and add the sellong price. Bada bing bada boom you get $95

3 0
2 years ago
Esther works for a marketing company. She earns $12 per hour, and she gets $50 travel allowance every month. Which linear equati
Kay [80]

Answer:

y = 12x + 50

Step-by-step explanation:

Given,

The fixed amount of monthly allowance = $ 50,

Also, the earning per hour = $ 12,

If she works x hours in a month,

Then her total earning in x hours = 12x,

Also, total earning for a month ( say y ) = earning for x hours + fixed allowance

⇒ y = 12x + 50

Which is the required linear equation.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If 50Ib = 22.68 kg, what is 15/8y pounds in kilograms? PLZ help me I don't understand I will give the BRilenists answer but show
    13·1 answer
  • Write the standard equation of a circle with center (−9, −4) and radius sq rt 5
    15·1 answer
  • The gravitational force exerted on a baseball is 2.24 N down. A pitcher throws the ball horizontally with velocity 17.0 m/s by u
    13·1 answer
  • Can u prove 1=2????????
    6·1 answer
  • Let T be the triangular region in the xy plane with vertices (0,0),(B,0),(B,H), where B,H are positive constants. Use a double i
    7·1 answer
  • What is 481 squared in expanded form?
    5·1 answer
  • Tim has a cylinder that is 6 inches tall with a radius of inches. If he calculates the volume of the cylinder, which unit should
    9·1 answer
  • How many solutions does the equation 3x-2(x+10)=x-20 ​
    7·1 answer
  • Identify true statements. You must select all that apply.
    12·2 answers
  • 7. A movie theatre just opened 2 new theatres. One theatre has
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!