1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
9

Please help me with this question!!

Mathematics
1 answer:
Bess [88]3 years ago
4 0

Answer:

x=16 * cos(46)

Step-by-step explanation:

Well, first let's look at our trig identities. We can set up a cosine function using the given angle:

cos (46^{o} ) = \frac{x}{16} (adjacent/hypotenuse)

Then, multiplying both sides by 16 gives us:

x=16 * cos(46)

Hope this helps!

You might be interested in
N + 3.5 = 6.7<br> I need help badly plz
nexus9112 [7]

Answer:

the answer is. N = 3.2

I. 100000% sure about the answer.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. A recipe for shortbread cookies calls for 5 grams of butter to make 12 cookies.
Vsevolod [243]
250 decigrams. Easy bro
7 0
3 years ago
Ima houseseller earns a 3% commision for selling a house. if he sells a house for $120000, what is his commision
Masja [62]

Commission is earning a certain percentage of the total sold price.

To figure this out we need to find what is 3% of $120,000

We can do this by multiplying 3% and $120,000

First let's change 3% into a decimal.

3% = 0.03

Now lets multiply.

0.03 x $120,000 = $3,600

So this person earned $3,600 in commission.

Good Luck! :)

❤️ ❤️ ❤️

7 0
2 years ago
Four gallons of paint are used to paint 25 chairs. If each chair used the same amount of paint, how many gallons are used to pai
ella [17]
You have to do 25 divided by 4, which is 6.35.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
Alika [10]

Answer:

ever beer cost 1.38 so that is it

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help please answers any questions
    9·1 answer
  • Does a equation only produces 1 solution
    12·1 answer
  • 2 tens 3 tenths 1 thousandths greater or less than 20.31
    9·1 answer
  • Meryl spends a total of $68.82 for 2 pairs of sneakers with the same cost. The sales tax is $5.32. Meryl also uses a coupon for
    5·2 answers
  • 7. Which transformation is not an isometry?
    11·1 answer
  • Find the value of x?
    8·1 answer
  • 4. Identify each of the following as a carbohydrate, lipid, protein, or nucleic acid.
    5·1 answer
  • The ratio of men to women working for a company is 8 to 5. If there are 273 employees total, how many women work for the company
    14·1 answer
  • Sarah and Henry share some sweets in the ratio 7:6.
    15·1 answer
  • J
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!