1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
13

The price of a coat is reduced by 15% in a sale.

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

Find 100% of the price:

100 - 15 = 85% (Sale price)

85% = 136

1% = 136 divide 85 = 1.6

100% = 1.6 x 100 = 160

Ans: £160

You might be interested in
What is the simplest form of the number 27 2/3
Rashid [163]
The simplest for this answer is 27.66666666..... or 83/3. Hope it help!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE LOVE U <33
vazorg [7]

i think the answer is 56.55

3 0
4 years ago
What is the volume of the rectangular prism below in cubic inches?
lions [1.4K]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

The volume formula is all the dimensions multiplied together, or lengthxwidthxheight.

So, you do 1x1x2 which is 2 feet. HOWEVER, it is looking for CUBIC INCHES, not cubic FEET.

There are twelve inches in a foot so 2x12=24 inches.

5 0
2 years ago
fiona is heating water for a science experiment.the temperature of the water increases 4/5 of a degree every 2/5 of a minute.how
Scilla [17]

Answer:

4/5:2/5 = ratio of degrees to time

2/5*2.5 = 1 min

4/5*2.5 = 10/5 = 2

2 degrees every min

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Each bucket holds 212
serg [7]

Answer:

5088

Step-by-step explanation:

212*24=5088

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Select all of the terms that apply to the shape. pentagon hexagon heptagon octagon nonagon decagon regular polygon irregular pol
    8·2 answers
  • The next 3 pattern for 1,6,11,16
    14·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • Can someone help me
    6·1 answer
  • F=(2xy +z³)i + x³j + 3xz²k find a scalar potential and work done in moving an object in the field from (1,-2,1) to (3,1,4)​
    15·1 answer
  • At one gym there is a $12 start-up fee, and after that each month, m, at the gym costs $20. At another gym, each month at the gy
    9·2 answers
  • Choose the representations or descriptions that model the relation provided in each item. For each relation, select all situatio
    6·1 answer
  • A sphere has a radius of 12 inches. A second sphere has a radius of 9 inches. What is the difference of the volumes of the spher
    10·1 answer
  • Please help asap :( "This is My final Grade " My Teacher wants a full explanation included with the answer .) please view the at
    13·1 answer
  • Bfksksbckdnxjmcbssoxonxnf
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!