1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
10

What is the expanded form for 3^4 3 1. 3 x 4 2. 3 x 3 x 3 x 3 3. 3 + 3 + 3 + 3

Mathematics
2 answers:
Bingel [31]3 years ago
7 0
Answer: 2. 3 x 3 x 3 x 3
kari74 [83]3 years ago
6 0

Answer:

2. 3 x 3 x 3 x 3

Hope this helps!!!!

Have a great night/morning!

You might be interested in
The price of apples is $5.60 for 4 pounds. write the price as a unit rate.
ankoles [38]
5.60 divided by 4 is 1.40$
The unit is 1.60
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
.
Anuta_ua [19.1K]
Lets say you have 5 apples, but the you give away 3 of them.
To work how many you have left you take away.
5-3 = 2

Lets apply this with fractions now.
You have 9/7 yard, but then you give away 7/20 yard.
Now you take them away:
9/7 minus 7/20 = 131/140

Hope this helps :)
<span />
8 0
3 years ago
If AB = x+ 4, BC = 2x -10 and AC
lawyer [7]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

By the diagram, you can see the sum of segment AB and segment BC is segment AC. Adding the given expressions for AB and B is 3x-6. Simplifying the equation 3x-6=2x+1, gives x=7. Substituting x=7 in the equation for segment AC gives 15.

8 0
2 years ago
Solve each equation by completing the square <br>r² = –12r - 35​
Fittoniya [83]

Answer:

r = - 7, r = - 5

Step-by-step explanation:

Given

r² = - 12r - 35 ( add 12r to both sides )

r² + 12r = - 35

To complete the square

add ( half the coefficient of the r- term )² to both sides

r² + 2(6)r + 36 = - 35 + 36

(r + 6)² = 1 ← take the square root of both sides )

r + 6 = ± 1 ( subtract 6 from both sides )

r = - 6 ± 1, thus

r = - 6 - 1 = - 7 or r = - 6 + 1 = - 5

7 0
3 years ago
A plane intersects a rectangular pyramid horizontally as shown. Describe the cross-section. A) circle Eliminate B) rectangle C)
Katarina [22]

Rectangle

Hope this helps :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for u . 7/3u= 21
    7·2 answers
  • The intensity of a radio signal from the radio station varies inversely as the square of the distance from the station. Suppose
    11·1 answer
  • Answers to question 1, a,b,c,d,e and f
    12·1 answer
  • felipe is training to run a marathon. today he ran 24 miles in 2.5 hours. at what rate did felipe run today?
    12·2 answers
  • You mow the lawn to earn your allowance. Each time you mow the lawn you earn $12 Write an equation for the number of dollars, d,
    8·1 answer
  • Simplify the following: (74) (6/4)
    10·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Help me please I got a timed test :)
    6·2 answers
  • When two 6-sided dice are rolled, there are 36 possible outcomes. Find the probability that the sum is 8
    11·1 answer
  • Help Help help help!!!!​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!