1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
2 years ago
9

Help!! Find the volume of the Cylinder....

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]2 years ago
4 0

Answer:1231.5

Step-by-step explanation:

volume of a cylinder = pie x r^2 x h

pie x 14 x 8 = 1231.5

You might be interested in
Which is the length of the hypotenuse of the triangle?​
Pepsi [2]

Since this is a right triangle, we can use the Pythagorean Theorem, which states a² + b² = c² in a right triangle.

Plugging our numbers in, we get:

(12)² + (35)² = c²

From there, we can square the numbers.

(144) + (1225) = c²

Then, we can add them together to find the sum;

(1369) = c²

And finally, we can find the square root of both sides.

(37) = c

Therefore, 37 is the answer and your answer choice is correct.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the property used to make the conclusion. If x=y and y=4, then x=4.
almond37 [142]
X = y
y = 4
By the substitution property, we can replace y with 4 in that first equation.
x = 4
4 0
3 years ago
Plz help me with the attachment below
Bingel [31]

Answer:

57

Step-by-step explanation:

( 27 + 19 + 41 + 51 + 29 + 35 + k ) / 7 = 37

202 + k = 37 x 7

202 + k = 259

k = 259 - 202

k = 57

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
At Norman's Newsstand, 5 magazines cost $10.00. How many magazines could you buy with $24.00?
kow [346]

Answer: you could buy 12 magazines

Step-by-step explanation:

each magazine is $2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does a reminder means in the context of the problem
Aleonysh [2.5K]
What ever solution is left over after solved 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mitchell went into the candy store to buy some bubble gum. The gum costs $1.52 and has 8 pieces. What is the unit rate for a pie
    12·2 answers
  • Please help me with this!
    13·1 answer
  • tom’s first carry of a football game resulted in a 5 yard loss his next carry was 12 1/2 if he finished the game with 3 carries
    13·1 answer
  • I need the answer to these two questions 12 points !
    9·1 answer
  • The assignment of tasks to student union board members. Assume that there are 8 board members: 6 females, and 2 males including
    7·1 answer
  • A certain forest covers an area of
    15·1 answer
  • Can someone help me with this plzz
    13·2 answers
  • I need help, I'll give brainliest
    12·2 answers
  • Help me please????!!!
    10·1 answer
  • How do I solve y-2=1/3(x-1) and convert to slope intercept? This is point slope form.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!