1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
12

the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny

Mathematics
2 answers:
stiv31 [10]3 years ago
6 0

Answer:

0.5

Step-by-step explanation:

ddd [48]3 years ago
5 0

Answer:

Answer:5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A local store buys used video games. For each game bought, they would pay $18 less than the original price paid for the game. Wh
Sonbull [250]

Answer:

total amount =  n (d-18)

total amount = dn - 18n

Step-by-step explanation:

given data

pay  = $18 less than the original price

originally cost =  d dollars

sell  = n games

solution

we take original price paid for the game = d

and they will pay $18 less than the original price

so that can we say

d -18

and

when sold n games than the cost of n used games will be here

cost = n (d-18)

so it can express as

total amount =  n (d-18)

total amount = dn - 18n

7 0
2 years ago
Andre wants to save $40 to buy a gift for his dad. Andre’s neighbor will pay him weekly to mow the lawn, but Andre always gives
Dmitry_Shevchenko [17]

(I could answer more confidently if I had more context to the question)

I believe the answer to the question is Andre's neighbor pays Andre 10 dollars a week to mow his lawn.

Hope this helps, if not, comment below please!!

:L

5 0
2 years ago
Which property is shown below?
Tpy6a [65]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The identity property for addition tells us that zero added to any number is the number itself.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A explanation also would be super helpful and very appreciated!
xxTIMURxx [149]

Answer:

26%

Step-by-step explanation:

345. 24 - 274 = 71.24

71.24 / 274 =0.26

0.26 * 100 = 26

8 0
3 years ago
Look at the photo pick A B C D either one explanation not needed thank you! <3
elena55 [62]

Answer:

A?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Your little sister has made up a card game where different types of cards are worth different points. Face cards (F) are worth 1
    7·1 answer
  • If DE=4x-1,EF=9,and DF=9x-22, find the variable of x
    13·1 answer
  • mrs. Kenny teaches a ceramics class. She finds that she has 7/8 of a pound clay project. The project requires 1/6 of a pound. ho
    8·1 answer
  • Somebody please help me with this.
    14·1 answer
  • Find m∠VUR. Justify your answer.
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIEST
    14·1 answer
  • What number is 27% of 52? Round to the nearest tenth if necessary.
    7·2 answers
  • Emergency helpn please i dk wut they mean
    5·2 answers
  • Factorise the quadratic expression <br>pls help me I'll give brainliest <br>x²+8x-48​
    5·1 answer
  • Which three of the following expenses can student aid cover? tuition television school supplies parties and socializing boarding
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!