the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
2 answers:
Answer:
0.5
Step-by-step explanation:
Answer:
Answer:5.86÷12=0.5 in nearest penny
Step-by-step explanation:this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
A. 50 doses
Step-by-step explanation:
Take your total and divide by the about needed per dose.
4-7= -3 -3x3= -9 answer is C
Answer:
Step-by-step explanation:
to buy a monthly pass
Answer:
a gas in a rigid container has a pressure of 632 torrs and a temperature of 45 celsius. The pressure has increased to 842 torrs. What is the new temperature of the gas
Answer:
√14 and √42. hope this helps.