1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tju [1.3M]
3 years ago
7

Help pleaseee!! If you answer can u explain it to me, thank you

Mathematics
2 answers:
dimulka [17.4K]3 years ago
8 0
The answer would be $7.50
oee [108]3 years ago
4 0

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 bottles of water cost $10, meaning that each bottle costs $2.50 (10/4 = 2.5). If 3 bottles are bought and each bottle costs $2.50, the total cost is $7.50 (3*2.5 = 7.5).

You might be interested in
1. In a pet store, there are 6 dogs and 10 cats. What is the ratio of cats to dogs as
Alinara [238K]

Answer:

1.66

Step-by-step explanation:

For every cat there are 1.66 cats.

It sound weird, lol. That’s why we’re not suppose to use in-dividable things in math.

XD

7 0
3 years ago
Fill in the blanks to complete the following chart. (Round to the nearest tenth.) You will not use all of the
Bingel [31]
462percent 25 40percent
8 0
4 years ago
Which number is the best approximation for π^2 : 9, 9.3, 9.6, or 9.9?​
Wittaler [7]
9.9 is the right answer
4 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
CDs cost $2.04 more than DVDs at All Bets are Off Electronics.
Alex17521 [72]
$147.68 is the awnser too this one
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the inequality
    12·1 answer
  • Solve the proportion 15t/5=2t +3 /6.
    13·1 answer
  • What is the distributive property of 9(3x+2)
    8·2 answers
  • How many cups are in 260 grams?
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to –6(8 + 12)
    6·1 answer
  • -4 (-2x - 8) = -48<br> Solve
    6·2 answers
  • My baby brother needs help 7z+4-9z=8 <br> what is z=
    15·1 answer
  • A bird sanctuary has 14 bags of bird seed. Each bird feeder holds 1/6 of a bag. How many bird feeders can be filled with the bir
    10·1 answer
  • How many possible sandwiches can be made from 3 types of bread, 5 types of cheese, and 6 types of filling, assuming each sandwic
    8·1 answer
  • Jayce and Lara each made q bowl of punch. Lara used 6 times as much as much lemonade as Jayce did. if Jayce used 3/4 if a cup of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!