1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
8

In a scale drawing of a plane, 1 inch equals 3 meters. If the drawing of the plane is 17 inches what is the actual length of the

plane?
Mathematics
2 answers:
densk [106]3 years ago
6 0

Answer:

5.2 meters

Step-by-step explanation:

Nuetrik [128]3 years ago
6 0

Answer:

5.2 Meters

Step-by-step explanation:

Hope I helped

Have a great day

You might be interested in
The sum of two numbers is 56 the difference is 4 find the two numbers
belka [17]

Answer:

30 and 26

Step-by-step explanation:

30 plus 26 is 55

30 minus 26 is 4

6 0
3 years ago
I need you guys to answer all of this sorry please help me before 11:59 I beg
Igoryamba

Answer:

M<1 = 106

M<2 = 74

M<3 = 106

M<4 = 74

M<5 = 106

M<6 = 74

M<7 = 106

M<8 = 74

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Angie can peel
Mekhanik [1.2K]
The answer is b plz mark me brainliest
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP <br> I HATE LINKS
scZoUnD [109]

Pretty sure it´s 12.25

61.25 /5=12.5

you can check this by doing 12.5 x 5 ; 15 or 30 and you´ll get the same product in monthly earned

8 0
3 years ago
Alice Correa bought three yards of cloth to make a dress. The cloth was on sale for $1.93 per yard.
Ray Of Light [21]
Since the unit rate is $1.93 per yard, you need to multiply the number of yards by 1.93. So 1.93 x 3 = 5.79. Next, you convert 5% to a decimal, which is 0.05. Now, multiply 5.79 by 0.05, which is about 0.29. Finally, add 0.29 to 5.79, giving you the answer of 6.08. Alice payed $6.08; D.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for 2.99$. His sister says that at that price, each drink w
    7·2 answers
  • Can someone help with this math question please
    5·1 answer
  • A solid figure with out any bases and only one curved surface
    11·2 answers
  • I think the answer is C is this correct? And if not can I get some help?
    12·1 answer
  • Krysta picks a marble at random, puts it back, and then picks another marble at random.
    9·1 answer
  • Gloria subscribes to the Webtime Internet Service. Webtime charges a $9.99 monthly service fee plus $1.50 per hour for Internet
    11·2 answers
  • Dan is making bags of trail mix for hiking club. He will use 23 ounces of walnuts, 10.2 ounces of almonds, and 13.3 ounces of ca
    13·1 answer
  • HELP URGENT!!!!
    14·1 answer
  • Solve for c 11=-1-c/2 and have a bless day
    7·1 answer
  • The recipe says he needs 450 grams of rice for 6 people
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!