1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zepler [3.9K]
3 years ago
10

In a class 3/4 of the boys like math, 1/2 like science, 1/4 of those who like science do not like math. How many boys like neith

er math nor science?
A. 1/4
B. 1/6
C. 1/2
D. 1/8​
Mathematics
1 answer:
wariber [46]3 years ago
5 0
Brainiest Answer:
D.1/8
You might be interested in
Kevin made 12 5/6 bags of popcorn for a movie night with some friends. Together they ate 7 1/6 bags of it. How much popcorn was
nadya68 [22]

Answer:

5 ⁴/6

Step-by-step explanation:

12⅚ - 7⅙ = 5 ⁴/6

12 - 7 = 5

⅚. -. ⅙ = ⁴/6

HOPE THIS HELPS! (:

4/6 is a fraction, it just looks funky

6 0
3 years ago
Martin finds a t-shirt on 24% sale. The original price was $45. Martin must pay 8.25% sales tax. How much does he need to pay in
bearhunter [10]

Answer:

11.691

Step-by-step explanation:

Too lazy to wright, sorry.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At each stop, you get a snack. Stop 1 you spent a total of $12.50 and gave the cashier $15. How much change did you receive back
Nataliya [291]

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Penny reads 13 pages in 1/2 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page? How many hours per page
horsena [70]

Answer:

13 pages : 1/2 hour Multiply both sides by 2

26 pages : 1 hour ------>> 26 pages/hr

Flip over 26 pages/hr ----->>> hr / 26 pages = 1 hr / 26 pages

Split up the fraction: (1/26) hr / page

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Louis is taking a bus tour. The cost of the bus tour includes: $25.75 for the bus ride $9.25 for lunch admission to two muse
Brums [2.3K]

Answer: admission cost is 21 dollars

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Other questions:
  • Section 208 of nassau veterans Memorial Coliseum has 17 rows. The first row has 13 seats in it. If you add two seats to the prev
    12·1 answer
  • 2. Draw a table to show the sample space of a toss of two dice. Denote the event of a sum of 7 or 11 on the table.
    15·1 answer
  • Sweatshirt with new school logo cost 22.50 ,plus tax the tax is over 0.06 for every dollar spend.what is the tax on the sweatshi
    11·1 answer
  • Anita has a collection of postage stamps from different countries. She has one book that contains 35 stamps. She has a second bo
    12·1 answer
  • HELP ASAP!!!!!!
    8·1 answer
  • Which could be the value of the third side of a triangle with sides 3 and 4? A. 3 B. 7 C. 12 D. 20. Would it be B or C
    7·1 answer
  • HELP ME I GOT 67 POINTS THAT I WILL GIVE AND ILL GIVE YOU BRAINIST
    5·2 answers
  • A bucket of water was 1/2 full, but it still had 3 and 3/5 gallons of water in it. How much water would be in one fully filled b
    5·1 answer
  • HELP
    12·1 answer
  • PLEASE HURRY
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!