<u><em>Answer:</em></u>
y = 23
<u><em>Step-by-step explanation:</em></u>
Add the numbers:
18 + 5 - y
= 23 - y
Rearrange terms:
y = 23
To solve this, you divide the price by the amount of ounces, and find the one which results in the smallest number. That was B, $4.29 for 12 ounces.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
4+
x = 3
Step-by-step explanation:
4 +
x = 3 (subtract 4 from both sides)
x = -1 (multiply both sides by 2)
x = -2