1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
2 years ago
10

Assume that Saudi Arabia has production possibilities to produce either 100 barrels of oil using 100 worker hours or 25 bushels

of corn using 100 worker hours. If it decides to produce 60 barrels of oil, how many bushels of corn can it produce
Business
1 answer:
Hatshy [7]2 years ago
5 0

Answer: 10 bushels

Explanation:

If they produce 100 barrels of oil using 100 worker hours, it means that the number of work hours taken for 1 barrel is:

= 100 / 100

= 1 work hour

For bushels however, 1 worker hour produces:

= 25 / 100

= 0.25 bushels of corn

If 60 barrels of oil are produced, it means 60 worker hours were used which would leave 40 worker hours.

Bushels of corn produced is therefore:

= 40 * 0.25

= 10 bushels

You might be interested in
On the basis of the research it has gathered on consumer perceptions, the tests it has conducted, and competitive considerations
Amanda [17]

Answer:

1) the product launch

Explanation:

The product launch process is referred to the systematic research and planning by which it could be ensured that costumers will receive a new product positively.

In this case, XYZ firm has been hired to develop market research to confirm the target market of the product and hot it will be positioned in it.

6 0
3 years ago
Florence Inc. lost an entire plant due to an earthquake on May 1, 2018. In preparing its insurance claim on the inventory loss,
Dima020 [189]

Answer:

$483,000

Explanation:

The computation of the estimated inventory on May 1, 2018, is shown below:

= Inventory as on Jan 1, 2018 + purchase of inventory + sales on inventory × gross profit rate - sales on inventory

= $470,000 + $895,000 + $1,260,000 × 30% - $1,260,000

= $470,000 + $895,000 + $378,000 - $1,260,000

= $483,000

By applying the above formula we can get the ending estimated inventory

7 0
3 years ago
Currently, a monopolist’s profit-maximizing output is 600 units per week and it sells its output at a price of $40 per unit. The
natta225 [31]

Answer:

a. What are the firm's weekly economic profits?

  • The company's weekly economic profit = total revenue - total accounting cost - total opportunity costs = (600 units x $40) - $6,000 = $24,000 - $6,000 = $18,000

b. What is the firm's marginal cost?

  • since the firm is maximizing its profits, its marginal revenue = marginal cost. Since the marginal revenue of the last unit sold was $25, then the marginal cost of the last unit sold must also be $25.

c. What is the firm's average total cost?

  • the firm's average total cost = total cost / total output = $6,000 / 600 units = $10 per unit

7 0
2 years ago
5. On December 5, CWM paid the $230 telephone bill accrued for November. 6. On December 11, CWM purchased two computers from Del
butalik [34]

Answer:

utilities payable 230

   cash                            230

to record payment of November bill

Computer 9,800

     Cash                           400

     Account payable    9,400

to record purchase of computers

Explanation:

we will credit cash for the amount paid to cancel the tlephone invoice.

We will write-off the payable recognize in Novemeber when the invoice was received.

We will debit the acquired assets (computer)

credit the amount of cash given

and then credit the remainder to recognize the obligation to pay these computers in the near future.

6 0
3 years ago
A chocolate store that sells hand-painted chocolate charges artificially high prices for its chocolates because customers associ
ella [17]

When the chocolate store charges high prices for its chocolates because high prices is associated with superior quality, then, it is an example of prestige pricing.

Prestige pricing refers to a pricing strategy where prices are set high because people believed that high product price is related to superior quality.

Example of product where prestige pricing is applied includes luxury phones, watches, perfumes, luxury automobiles etc.

Therefore, when the chocolate store charges high prices for its chocolates because high prices is associated with superior quality, then, it is an example of prestige pricing.

Learn more about this here

<em>brainly.com/question/15577913</em>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • In an effort to reduce cost on auto insurance, Sophia has lowered each component of her current plan to the cheapest possible op
    7·1 answer
  • Why do people keep money in transaction accounts?
    15·1 answer
  • Jane is 22 years old. for her job, she needs to take an intelligence test. which would be the most appropriate test for her age
    6·1 answer
  • Which type of shopping is characterized by activities oriented toward a specific, intended purchase or purchases?
    8·1 answer
  • Account receivable for Crimson Inc. at the end of December 31, 2018 totals $200,000. This balance is due to four customers not p
    11·1 answer
  • Wayne Company is considering a long-term investment project called ZIP. ZIP will require an investment of $142,104. It will have
    10·1 answer
  • Phillips NV produces DVD players and exports them to the United States. Last year the exchange rate was​ $1.25/euro and Phillips
    11·1 answer
  • For each of the following products, indicate whether you believe demand will be relatively price elastic or relatively price ine
    13·1 answer
  • Conley Company has fixed costs of $8,151,000. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit f
    6·1 answer
  • Alex, who is single, conducts an activity in 2021 that is appropriately classified as a hobby. The activity produces the followi
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!