1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
3 years ago
5

5. REINFORCE Construct a 4th-degree polynomial with the following characteristics:

Mathematics
1 answer:
Eva8 [605]3 years ago
5 0
A


- Harvard university professor
You might be interested in
Pattern A was created by using the rule "start at 2 and add 3." Pattern B was created by using the rule "start at 14 and subtrac
uysha [10]

Answer:

(2, 14), (5, 12), (8, 10), (11, 8), (14, 6)

Step-by-step explanation:

Lets do the math for Pattern A:

2 + 3 = 5

5 + 3 = 8

8 + 3 = 11

11 + 3 = 14

Lets do the math for Pattern B:

14 - 2 = 12

12 - 2 = 10

10 - 2 = 8

8 - 2 = 6

6 - 2 = 4

7 0
3 years ago
Mr. Adamak earns a gross salary of $72,425. He
Mnenie [13.5K]

Answer:

$4345.5

Step-by-step explanation:

Income tax is 6% of total income. His income is $72425 so 6% (0.06) of $72425 is

$72425* 0.06= $4345.5

8 0
3 years ago
A bad contains 4 red marbles and 5 blue marbles. Two marbles are randomly drawn without replacement. Find the probability both m
kolbaska11 [484]
The probability is 2/9 because there are 9 marbles and 2 marbles were pulled out. hope I helped XD
5 0
3 years ago
According to the U.S. Bureau of the Census in its Current Population Reports (Series P60) the average
Dahasolnce [82]

Answer:

lkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Malika bought 7 new pairs of shoes. Each pair of shoes cost the same amount and was discounted by $21.75.
ikadub [295]

Multiply the amount of the discount by pairs of shoes:

21.75 x 7 = 152.25

Add that to the total she spent:

152.25 + 654.50 = 806.75

Divide the total by pairs of shoes:

806.75/7 = $115.25

The answer is C. $115.25

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Examples of when you will use box and whisker plots in the real world
    11·1 answer
  • The skyway express train travels about 800 miles a day how far dose it travel in 10 days?
    8·2 answers
  • A salesperson gets a commission of $1400 for the first $10,000 of sales, and then $700 for each additional $10,000 or partial of
    10·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • Please Help me I’m begging you
    8·1 answer
  • You drive your car for 4.5 hours at an average speed of 70 miles per hour how far did you go
    12·1 answer
  • Find the slope and y intercept for the equation below is that correct for 1 and 2?
    14·1 answer
  • jennifer deposited $2500 in her savings account. her account compounds interest continuously at a rate of 6.5%. How long will it
    6·1 answer
  • Question
    12·2 answers
  • You and a friend are playing a game of chance. Every time you roll a 1 or 2 you are successful, and your friend will pay you $1.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!