1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
14

Consider the diagram. What is the value of x

Mathematics
1 answer:
sammy [17]3 years ago
4 0

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

8x + 7x = 90

15x = 90

15x/15 = 90/15

x = 6

You might be interested in
The solution to −4x ≤ 16 is x ≤−4 true or false
Ivenika [448]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me i don’t know how to solve this
murzikaleks [220]

Answer:

welp good luck ha

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Solve for w. 7(-2w + 3) = 1 - 4w <br>what is the value of w? ​
blondinia [14]

Answer:

w=2

Step-by-step explanation:

-14w + 21 = 1 - 4w

-10w + 21 = 1

-10w = -20

w = -20/-10

w=2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which number(s) below belong to the solution set of the equation? Check all
Stells [14]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

198 ÷ 18 = 11

x = 11

......

4 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!
grin007 [14]

Answer:

i think the second one

Step-by-step explanation:

i think it would be the smartest thing to pick

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve<br> E=Mc2, M=3,C=6
    14·2 answers
  • In 2006, 5,200 highway accidents were recorded in a city. The number of highway accidents increases by 5% every year. Let y repr
    11·2 answers
  • Parallelogram JKLM is shown on the coordinate plane below:
    9·1 answer
  • Expand &amp; simplify<br> 5(b+6) +5(b-5)
    13·2 answers
  • Help me plz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Is 13/12 greater then 6/5?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP PLEASE WILL GIVE BEST RATE AND BRAINLEST PLEASE​
    12·2 answers
  • Nine times the difference of a number and 4 is the same as the product of 2 and the same
    14·1 answer
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • The volume of a cube of ice for an ice sculpture is 64,000 cubic inches.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!