1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Colt1911 [192]
3 years ago
9

Select the correct answer.

Mathematics
1 answer:
musickatia [10]3 years ago
3 0

Answer:

x = 0

Step-by-step explanation:

ln x + 5, similarily to ln x, has no right asymptote, because it goes to infinity (very slowly), but also any line y=ax+b raises faster than ln x for positive a.

It has a left asymptote though - ln x deacreases very fast as x approaches 0, so it has a vertical asymptote of x = 0.

You might be interested in
18 feet long and 12 feet wide. What is the area of the floor in square yards?
forsale [732]
Area of a rectangle =length*width

length=18ft=18/3=6yds
width=12ft=12/3=4yds

answer: A=6*4= 24 yds^{2}
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A flower vendor sells roses for 50 cents each. how much does she pay per flower if she makes $6.00 on every $20 worth sold
kkurt [141]

We are given

selling price of one flower is $0.50

so, SP=0.50

Let's assume

she sold 'n' flowers to get $20

so, total amount she get after selling 'n' flowers is

=0.50*n

=0.50n

This is supposed to be $20

so, we can set it equal to 20

20=0.50n

now, we can solve for n

we get

n=40

we are given

she makes $6.00 on every $20 worth sold

so, we can find cost of 40 flowers is 20-6

total cost is 14

or cost of 40 flowers is $14

now, we can find cost of one flower

CP=\frac{14}{40}

CP=0.35

so, cost of each flower is 35 cents...............Answer

8 0
3 years ago
Solve the equation. Check the solution. <br> a - 3.2 = 5.5
Delicious77 [7]

Answer:

the correct answer is 8.7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 232and1/4-129and7/8?
Elanso [62]
232 \frac{1}{4} - 129 \frac{7}{8} 
The answer is: 102  \frac{3}{8}
5 0
3 years ago
John sells hamburgers ($3) and cheeseburgers ($3.50). One afternoon he sells a total of 24 burger for $79. How many of these wer
ankoles [38]

John sold 10 hamburgers and 14 cheeseburgers.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of one hamburger = $3

Cost of one cheeseburger = $3.50

Total burgers sold = 24

Total revenue earned = $79

Let,

Number of hamburgers sold = x

Number of cheeseburgers sold = y

According to given statement;

x+y=24   Eqn 1

3x+3.50y=79    Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 3

3(x+y=24)\\3x+3y=72\ \ \ Eqn\ 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

(3x+3.50y)-(3x+3y)=79-72\\3x+3.50y-3x-3y=7\\0.50y=7

Dividing both sides by 0.50

\frac{0.50y}{0.50}=\frac{7}{0.50}\\y=14

Putting y=14 in Eqn 1

x+14=24\\x=24-14\\x=10

John sold 10 hamburgers and 14 cheeseburgers.

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/13070361
  • brainly.com/question/13084321

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 3) 25 students were surveyed at Salisbury Middle School about what activities they
    7·1 answer
  • A circle centered at the origin has a radius of 1/2 .<br><br> What is the equation of the circle?
    15·1 answer
  • Minossoo is training for cross country in the fall. He ran 5 miles east. Then he turned around and ran 4 miles west. Draw and la
    15·1 answer
  • I have 28 cubes. how many ten and ones i can make? do this one other way not 2 tens or eight 1.
    14·1 answer
  • The quotient of negative 1 and the product of a number and 21.
    14·1 answer
  • What additional information is needed to prove the triangles congruent by SSS
    9·2 answers
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • I need help on these questions​
    11·1 answer
  • Help with math please! This is table to linear equation (level 3)
    12·1 answer
  • Which of the following scatter plots does not have a zero correlation?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!