The equation for the area of a circle is A = PI x r^2
R = radius, which is half the diameter = 23/2 = 11.5
Area = 3.14 x 11.5^2
Area = 3.14 x 132.25
Area = 415.265 square cm.
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:
2.9282 × 10^8
Step-by-step explanation:
(110×110×110×110)2
(146410000)2
292820000
292820000 can be simplified to 2.9282 × 10^8.
Hope this helps.
Answer:
P=a+b+c. To find the area of a triangle, we need to know its base and height. ... Name. Choose a variable to represent it. Let x= the measure of the angle. Step 4.
Step-by-step explanation:
Answer:
-1.4 and 3.4
Step-by-step explanation:
The solutions of a quadratic are the x values of the x-intercepts where the function crosses the x-axis.
Type in your equation to graph. Then zoom in on the x-axis and find where the function crosses.
See attached picture.