Answer:
All of them would be under $65
Answer :
<h3>
<u>
=1048576 ways </u>
a student can answer the questions on the test if the student answers every question.</h3>
Step-by-step explanation:
Given that a multiple-choice test contains 10 questions and there are 4 possible answers for each question.
∴ Answers=4 options for each question.
<h3>
To find how many ways a student can answer the given questions on the test if the student answers every question :</h3>
Solving this by product rule
Product rule :
<u>If one event can occur in m ways and a second event occur in n ways, the number of ways of two events can occur in sequence is then m.n</u>
From the given the event of choosing the answer of each question having 4 options is given by
The 1st event of picking the answer of the 1st question=4 ,
2nd event of picking the answer of the 2nd question=4 ,
3rd event of picking the answer of the 3rd question=4
,....,
10th event of picking the answer of the 10th question=4.
It can be written as by using the product rule



<h3>∴ there are 1048576 ways a student can answer the questions on the test if the student answers every question.</h3>
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer is 300
first change the 17% to decimal value, which is 0.17
Put everything in equation: 51=0.17x
then solve for it
51=0.17x
x=51/0.17
x=300
the number is 300
Answer:
I will create a five by four matrix to indicate the costs of the products. The matrix will have five vertical columns and four horizontal rolls. The vertical columns will show the product categories and the total costs for all the products and decorations. The horizontal rolls will show the product costs, the decoration costs, and the total costs for each product category.
The size and shape of the matrix will be 5 by 4 with squared boxes.
Step-by-step explanation:
Products/Costs Hats Cards Teddy Total Costs
Product costs $2.50 $0.90 $3.10 $6.50
Decoration costs $1.50 $0.60 $1.70 $3.80
Total costs $4.00 $1.50 $4.80 $10.30