F (x) = 5(4) ^x Is the right answer
Answer:
(0, -1)
Step-by-step explanation:
It's helpful if we think of slope in the context of rise over run.
Since the point (1, 1) lies on the line, because of the slope 2, if we subtract x by 1 to get to x = 0, then we'll be subtracting y by 2.
By that logic, the answer must be (0, -1).
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
BDE = 70
EDG = 50
FDG = 60
CDA = 85
Step-by-step explanation:
it tell you the answer then the letter you line them up. BOM the answer