1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
2 years ago
8

If five times a whole number increased by 3 is less than 13, then find the solution set.​

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]2 years ago
6 0
The equation: 5n+3< 13 simplified to: n<2
You might be interested in
The final cost of a bookstore purchase with a $5 coupon in a state that charges 8% sales tax is given by the expression. The var
earnstyle [38]
The answer is B because x= the amount before tax and the coupon, 5 is how much is being taken off with the coupon, and 1.08 is the sales tax.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two integers are___________ if they are each the same distance away from zero but on opposite sides of the number line.
NNADVOKAT [17]
= because if they are in the same distance,thede be =.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the exact value of <br><br> 70/15 × 14/5
IceJOKER [234]

Answer:

14^2/15

Step-by-step explanation:

70/15 simplifies to 14/3

14/3 X 14/5

= 14^2/15

6 0
2 years ago
the town of Maxcell increased its annual budget from $1,300,000 to $1,500,000. Find the percent increase in the budget.
Sav [38]
1300000*x=1500000 |:1300000
X=1.15

≈15%
8 0
3 years ago
Can some one help me with this question
alisha [4.7K]

Answer:

1/7

Step-by-step explanation:

you divide both numbers by 4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Circle the subjects to which the number - 105 belongs :
    13·1 answer
  • What is simpiest form in 2/3 X 4.5
    13·2 answers
  • Prove that if every two of them have a vertex in common, then "they all have a vertex in common"
    10·1 answer
  • Mathematics achievement test scores for 300 students were found to have a mean and a variance equal to 600 and 3600, respectivel
    6·1 answer
  • Please help if you can. It’s a math problem, and please explain
    13·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Laplace Transform of t ^{2}sin(2t)? ...?
    11·1 answer
  • Please answer both. tysvm!!!
    7·2 answers
  • Why are that im in 7th grade and still cant find some answers to work with.
    8·1 answer
  • Jared lost a total of $96 over the last 12 months. What integer represents the mean number of dollars lost each month?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!