A certain brand of laundry detergent comes in two sizes. The smaller size is 24-oz and costs $3.99. The larger size is 64-oz and
costs 6.99 which has the lower unit costs?
1 answer:
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)
The larger size has the lower unit costs.
You might be interested in
Answer:
10
Step-by-step explanation:
Assuming the original price was £1.00
the answer is C) 0.60p
Answer:
b
Step-by-step explanation:
g
Answer:
765
Step-by-step explanation:
4500x8,5= 38250/100=382,5 x2= 765
Answer:
No. of times Ellen draws a blue marble = 120
Step-by-step explanation:
No. of red marbles = 3
No. of blue marbles = 2

So, the required probability is 120.