Y is the answer for four right angles
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.
Answer: Together the pool can be drained in 2 hours and 18 minutes.
Answer:4.1
Step-by-step explanation:
c=AB
C=26°
B=122°
b=8
Using sine rule
c/sinC = b/sinB
c/sin26=8/sin122
Sin26=0.4384
Sin122=0.8480
c/0.4384=8/0.8480
Cross multiply
c x 0.8480=8 x 0.4384
c x 0.8480=3.5072
Divide both sides by 0.8480
(c x 0.8480)/0.8480=3.5072/0.8480
c=4.1
Answer:
<h2>x = -2 (verified by algebra) ✅</h2>
Step-by-step explanation:
Since we are given the value of y, we can replace it with 5x + 7.
We now have: 3x + 5x + 7 = -9
We can now simplify by adding 3x and 5x to get 8x.
8x + 7 = -9
We can subtract 7
8x = -16
And now, we divide by 8
x = -2
We can check to make sure we are correct
3(-2) + 5 (-2) + 7 = -9
-6 + -10 + 7 = -9
-9 = -9 ✅