1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
12

A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Fittoniya [83]2 years ago
8 0

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Unit = "1 value"

9.80/7 = 1.4

You might be interested in
Store a sells 12 juice bottles for 4 and stor b sells 18 bottles for 6 dollars are they equivalent
patriot [66]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

They are equivalent because they both have the GCF of 3.                                             3x4=12                            3x6=18


Hope it helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help fast will mark as brainelist
Whitepunk [10]

Answer:

The founding fathers would have welcomed the immigrants coming from worn torn countries with open arms.  As seen in the quotations, the founding fathers say "Give me your tired, your poor"... indicating that they want those immigrants to come to America.  They want people who are not fortunate and who are struggling to survive to come to America because America is open to all races and all those types of people.  The founding fathers also say "Send these, homeless, tempest-tossed to me, I lift my lamp beside the golden door!".  Tempests, are storms, and people who are "tempest-tossed" are not in good condition.  The founding fathers want people who are not in very stable conditions, and those who are "homeless" to come to the land of opportunity.  America will open its "golden door" to those who are suffering.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write an equation that can used to find the number of games sold g for any given month m
victus00 [196]
M(month)*g(amount of games)=x(how many games sold in a month)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
math:John is buying new shoes. He finds the shoes he wants on sale for 30%, and the original price is $88. How much will he pay
ra1l [238]

Answer:

26.4

Step-by-step explanation:

hd hd hd hd hd hd hd hd hd hd hd hd

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a right triangle, if sin 0 = 8/17 what is cos 0 explain?
Oliga [24]

Answer:

We have sin² x + cos² x =1 for all real x.

Therefore, sin² x = 1 – cos² x = 1 – (8/17)² = 1 – 64/289 = 225/289 = (15/17)².

However, remember that if x² = a², then x can be +a or –a.

Therefore, sin x can be either –15/17 or +15/17.

Everyone but Anirban so far has forgotten the negative solution.

Step-by-step explanation:

Given that sinθ=817 and cosθ<0 , we have: cosθ=−√1−sin2θ. cosθ=−√1−(817)2. cosθ=−√1−64289.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Jane bought four books 3 cups and seven rings. She paid four dollars per book 5 dollars per cup and $10 Paris. Estimate her chan
    15·1 answer
  • A triangular flag has an area of 187.5 square inches. The base of the flag measures 25 inch How tall is the triangular flag?
    9·1 answer
  • I need help understanding how to do this .
    8·1 answer
  • Lucia is wrapping packages that are in the shape of a triangular prism. The net of the prism is shown below: ( Help me answer th
    6·1 answer
  • (Class 11 Trigonometry)<br>step by step explanation needed​<br>(will mark brainliest if it helps me)
    7·1 answer
  • What is 5/8 expressed as a decimal?​
    9·2 answers
  • Find The area of the triangle.
    10·2 answers
  • What is the total surface area of a rectangular prism box that measures 5 feet by 1 foot by 1 foot
    12·1 answer
  • Please help, the question is in the picture.
    15·1 answer
  • 3x^2 + 2x + 5 = 0
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!