1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrey2020 [161]
3 years ago
8

A bakery offers a sale price of $2.75 for 3 muffins. What is the price per dozen

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]3 years ago
6 0

Answer:

4 muffins is $2.75

4*3=12

1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Triangle XYZ is a right triangle. if XY=4, what is YZ
ruslelena [56]
Well what is XZ. If XY is 4 & YZ is undefined. Is YZ undefined also? or does it have a given measurement?
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone tell me if this is right thanks
andreyandreev [35.5K]

bearing in mind that an absolute value expression is in effect a piece-wise expression, because it has a ± version.


\bf 3|x|+7=28\implies 3|x|=21\implies |x|=\cfrac{21}{3}\implies |x|=7\implies  \begin{cases} +(x)=7\\ -(x)=7 \end{cases} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ +(x)=7\implies \boxed{x=7}~\hfill  -x=7\implies \boxed{x=-7}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dishwasher detergent is sold in individual packets. The 20 packet box sells for $5.49. The 60 packet box sells for $10.97. The 9
poizon [28]

Answer:

60 packets

Step-by-step explanation:

Given that :

Unit cost of 20 packets

$5.49 / 20 =$0.2745

Unit cost of 60 packets :

$10.97 / 60 = $0.1828333

Unit cost of 90 packets :

$18.95 / 90 = $0.2105555

The 60 packets has the least cost per unit, hence it is the best buy.

5 0
3 years ago
2x – 4 = 6<br> The answer is 10, but I just need a step by step explanation for this
vazorg [7]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

2x – 4 = 6

Add 4 to each side

2x – 4 +4= 6+4

2x = 10

Divide each side by 2

2x/2 = 10/2

x = 5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which point is an x-intercept of the quadratic equation (x-8)(x+9)
defon

Solve for x in each set of parentheses by setting them to 0:

X -8 = 0

X = 8

X+9 = 0

X =-9

You have two x intercepts (8,0) and (-9,0)

You didn’t list any choices to pick from but it would be either if the ones above.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nist wants to give the buyer of this iron rod a 90% confidence interval for its true conductivity. what is this interval? (round
    10·1 answer
  • When a number is decreased by 47%, the result is 20. What is the original number
    15·1 answer
  • Someone please help ASAP will give brainliest
    12·2 answers
  • What is (2a)^2 ? Help please
    9·2 answers
  • -3(3w-4) =-20 <br> w= ?<br> Plssss help
    12·1 answer
  • A rectangle has a length of (5x+2) and a width of (3x-7). Find the perimeter of the rectangle.
    12·1 answer
  • What is 2 1/2 written as an improper fraction?
    10·1 answer
  • Tonisha has a lemonade stand. She has $34 in expenses and wants to make at least $76 per day.
    15·1 answer
  • Find the median and mean of the data set below:<br> 9,10,38,0,26,35,8
    13·2 answers
  • A rectangular prism with a volume of 3x^3+16x^2+5x cubic units has a base area of x^2+5xsquare units. Find the height of the rec
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!