1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
2 years ago
4

Asher solved the equation below:

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]2 years ago
7 0
No, he is incorrect because he should’ve divided 4 from both sides, rather than subtracting it. If he would’ve solved it correctly, he would have gotten x=16
You might be interested in
U(8, 9) and V(2, 5) are the endpoints of a line segment. What is the midpoint M of that line segment?
Pavel [41]

Answer:

The midpoint M is (5,7)

Step-by-step explanation:

m = ( \frac{x1 + x2}{2} , \frac{y1  + y2}{2} )

U(8,9)

V(2,5)

m = [(8+2)/2 , (9+5)/2]

= [(10/2) , (14/2)]

= (5,7)

(Correct me if i am wrong)

5 0
3 years ago
Terry buys an orange for 22p.
larisa86 [58]
£1=100p
100-22=78p
He gets 78p
5 0
2 years ago
How many significant numbers are in 343?
Alona [7]

Answer:

there are 3.

Step-by-step explanation:

3, 4 and 3 are all significant numbers

4 0
3 years ago
Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1-pound box of crackers for $4.68. The unit price at P
Vesna [10]

Answer:

The unit price at Price-Club is $0.2158 per ounce.

The unit price at Shop Mart is $0.2925 per ounce.

Step-by-step explanation:

Price Club:

12-ounce box of crackers for $2.59

So

12 ounces - $2.59

1 ounce - x

12x = 2.59

x = \frac{2.59}{12}

x = 0.2158

The unit price at Price-Club is $0.2158 per ounce.

Shop Mart:

1-pound box of crackers for $4.68.

1 pound is 16 ounces. So

16 ounces - $4.68

1 ounce - x

16x = 4.68

x = \frac{4.68}{16}

x = 0.2925

The unit price at Shop Mart is $0.2925 per ounce.

8 0
3 years ago
I need help on 19 and 20. Please help me. Please don’t put a link. Please help me.
lianna [129]

Answer:

19:

4  <   third side    <   14  

20:

3  <   third side    <   13  

Step-by-step explanation:

hint: go to http://www.17 28.org/trianinq.htm

(fix the space between 17 and 28)

you're welcome xx

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A dart is tossed and hits the dart board shown.
    7·1 answer
  • Can someone help me with this?
    12·1 answer
  • Solve -4a² - 1/5b + 1/7c<br><br>if a = 3, b = -5, c = -21​
    8·1 answer
  • B. He lays the short edge of the paper along the short edge of the frame several times
    11·1 answer
  • A scenic overlook which extends over a ravine is shaped like a kite.
    15·1 answer
  • At Burger Barn, each burger is made with 5/12 pounds of beef.If the chef has 3 1/3 pounds of ground beef, how many burgers can b
    13·1 answer
  • Mr. Anderson drove 168 miles in 3 1/2 hours. He then drove the next 2 1/4 hours at a rate of 5 miles per hour faster than the fi
    9·1 answer
  • A 2 pound of bag of corn costs $3.52. What is the price per ounce?
    6·1 answer
  • Stuck on this one someone pls helpp​
    14·1 answer
  • Plz help no link PLZ NO LINKSSSS THANK YOU
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!