1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
15

Evaluate 18 - 5x when x = -7​

Mathematics
1 answer:
sukhopar [10]3 years ago
3 0

Answer:

i thinks its -53

Step-by-step explanation:

18-5x

5x-7= -35

-35-18

-53

You might be interested in
Rename 4 thousands 7 hundred = 47
denis-greek [22]
4 thousand 7 hundred is 4,700
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help me
Snowcat [4.5K]

Answer:

9/4 as a fraction or 2.25 as a decimal

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pizza Uno offers 2/3 of a small pizza for $3.50. Pizza Duo offers % of a small pizza for $4.20. How much does each charge for a
Phantasy [73]

Answers:

  • Pizza Uno = $5.25
  • Pizza Duo = $5.60

Those are the costs for a whole small pizza.

==========================================================

Explanation:

Let

  • x = cost of whole small pizza from Pizza Uno
  • y = cost of whole small pizza from Pizza Duo

x and y are some dollar amount, so they cannot be negative numbers. It also doesn't make sense to have them be 0 either. So we'll make them positive.

2/3 of x is equal to 3.50 as the first sentence mentions. This forms the equation (2/3)*x = 3.50

Multiply both sides by the reciprocal of 2/3 to isolate x

(2/3)*x = 3.50

(3/2)*(2/3)*x = (3/2)*3.50

x = 5.25

Pizza Uno charges $5.25 for a whole small pizza.

----------------------------

Pizza Duo charges $4.20 for 3/4 of a small pizza, meaning the equation we need to solve is

(3/4)y = 4.20

We'll use the same idea as the last equation to get...

(3/4)y = 4.20

(4/3)*(3/4)y = (4/3)*4.20

y = 5.60

Pizza Duo charges $5.60 for a whole small pizza.

Pizza Uno is the better deal (assuming both pizzas taste the same or you don't have a preference for either). You would save $5.60 - $5.25 = $0.35 = 35 cents.

7 0
3 years ago
Tasha bought some bracelets that cost $5 each and 2 hats that cost $12 each. The cost of her total purchase was $39
Mazyrski [523]

Answer:

27

Step-by-step explanation

If your trying to find the bracelets

3 0
3 years ago
was estimated that 12,000 people attended the football game Friday night. What could have been the actual number of people at th
Alinara [238K]
Between 11500 and 12499 people.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation in slope intercept form for the line described. slope -1/2, passes through (0,5)
    13·1 answer
  • How can you remove negative counters from a set of positive counters?
    10·1 answer
  • Which of the following is NOT true
    11·1 answer
  • 250 + 200h = 300 + 180h 250 + 200h = 300 + 180h − 180h − 180h 250 + 20h = 300 h = credit hours
    12·2 answers
  • The sum of two numbers is 80 the ratio is 3:5 find the bigger number
    11·1 answer
  • Help me plz plz plz
    8·1 answer
  • Please hellllppppp me!!
    6·2 answers
  • Plz help will give BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • If AJKL ~ AMKN, find the value of x.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!