1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
2 years ago
10

Select equivalent or nonequivalent for each pair of expressions

Mathematics
1 answer:
wel2 years ago
6 0

Answer:

i think the answer is a as well <3

have a great day!

also wdym by i smell pennies??

You might be interested in
Need helppppp asapppp
Ymorist [56]

The answer is C. 65........

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What fraction of 2 1/2 is 48 minutes <br>​
SIZIF [17.4K]

Answer:

19.2

Step-by-step explanation:

Let x be the missing number

2 1/2x =48

5/2x =48

x=48(2/5)

x=19.2

5 0
2 years ago
If the volume of the cylinder is represented by 5x2 + 15x + 2 and the height is 5x, which expression represents the area of the
Gwar [14]
Given:
V = 5x² + 15x + 2,  the volume
h = 5x,  the height

Let A = the area of the base.
Because V = Ah, therefore
A*(5x) = 5x² + 15x + 2
A =  \frac{5x^{2}+15x+2}{5x}

Answer:
A=x+3+ \frac{2}{5x}
4 0
3 years ago
7(x-4)=14<br> what are the steps?
Vaselesa [24]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

multiply 7 by x and 7 by -4. You get 7x-28=14, add 28 to 14, which is 42. So 7x=42, then divide 7 on both sides, and you get x=6.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, Irene bough
ch4aika [34]
31. At the candy store: => Ericka bought 3 kilograms of Cinnamon red hots and 1 kilograms of gummy bears for 21.00 dollars. => Irene bought 3 kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for 39.00 dollars. Question: Find the costs of each kilograms. Notice that the cinnamon red hot that they both are the same, the only difference is the gummy bears, which added 2kilos for Irene. Now, let’s subtract => 39 – 21 = 18 dollars – this is the costs of 2 kilos of gummy bear => 18 / 2 = 9 dollars, thus the price of each kilos of gummy bear is 9 dollars, Now, let’s solve for the cinnamon => 21 – 9 = 12 dollars, to be divided with 3 kilos => 12 / 3 = 4 dollars – the price of cinnamon red hot per kilo.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Enrique says is a rational number. Which of the following best describes if Enrique is correct?
    5·2 answers
  • How do you solve this ? Plz help
    8·1 answer
  • Find x if f(x) = 2x + 7 and f(x) = -1.
    9·2 answers
  • A glass is 4/7 full . Then 70cm3 of orange juice is poured in . The glass is now 2/4 full. What is the total volume of the glss
    5·2 answers
  • At a butcher store, 5 1/2 pounds of hamburger meat are divided into 11 equal packages. How many pounds of meat will each package
    6·2 answers
  • Please help due tomorrow Fri
    10·2 answers
  • Draw pictures to show two ways to buy 276 markers
    8·2 answers
  • What is the expanded form of five and six hundred fourteen thousandths?
    12·2 answers
  • What is the surface area of the square pyramid.
    10·2 answers
  • A line has a slope of 10 and includes the points (3, n) and (4,0). What is the value of n?<br> n =
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!