1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
2 years ago
7

Fill in the blanks :-

Mathematics
1 answer:
Stels [109]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

a.square   b.180∘

c.180 degrees    d.rhombus   e.parallelogram

You might be interested in
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
Which function has a different range than the function f(x)=bx?
kodGreya [7K]
The answer is D but i could be wrong
3 0
2 years ago
PLEASE HELP PLEASE PLEASE
AysviL [449]

Answer:

A. March

Step-by-step explanation:

You can tell by subtracting the tallest bar in the month from the shorter one, and seeing which number is bigger out of all of them.

Hope this helped :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I have a strange True or False question on my packet.. But here I go: "A trapezoid has two 90 degree angles." Is it true or fals
alex41 [277]

Answer:

False unless a right trapezoid.

Step-by-step explanation:

All trapezoids have 4 angles which add to 360 degrees. The angles can be any measure except in a right trapezoid which does have two 90 degree angles. It is not a requirement to be a trapezoid though so this is false.

8 0
3 years ago
Read this and answer this for me Thanks <3
Norma-Jean [14]

Answer:

The answer is 1st point

Step-by-step explanation:

(12x²+4x-5)-(9x²-9x+1)

= 12x²+4x-5-9x²+9x-1

= 3x²+13x-6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Rachel and 4 friends were going to the movies. Each ticket cost $11 and then they bought 2 popcorns at $3.5 a piece and then eac
    12·1 answer
  • Use the elimination method to solve the system of equations. 5x - 2y = 9 and 3x + 4y = -5
    11·2 answers
  • Lyra and Donna are testing the two-way radios they built for their high school science project. Lyra goes to the top of a buildi
    10·2 answers
  • What is the value of the expression? 200 - 42 + 9 · 10
    12·2 answers
  • What is the perimeter
    8·1 answer
  • Please answer ASAP.
    14·2 answers
  • Given : AB = BC and BC = CD, AB = 3x - 1 and CD = 2x + 3 Prove: BC = 11 plz help me
    14·1 answer
  • 25 yd. 4 in. Divided by 8
    14·1 answer
  • Express the radical using the imaginary unit i
    7·1 answer
  • Find the size of the angle marked a and b on the diagram
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!