1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
12

I'm lazy but have a lot of points

Mathematics
1 answer:
ohaa [14]3 years ago
4 0

Answer: 37

Step-by-step explanation:

Well DCB is a right angle, and there is already half which is 53 degrees, subtract 90 by 53 and you will get your answer.

You might be interested in
The formula for interest is I=Prt. Describe what these letters stand for. Is the formula the same if you are charged interest on
prisoha [69]

Answer:

I stand for interest

P stand for principle

R stand for rate

T stand for time

There are the same.


7 0
4 years ago
Help plz help plz help
nasty-shy [4]
No okokokokokokokokokokokokok
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are choosing between two health clubs. Club A offers membership for a fee of $12 plus a monthly fee of $28. Club B offers me
EleoNora [17]

A has fixed one time fee of $12 and if you go to it say "m" months you pay $28 for each month, so your total cost at A is really 12 + 28m.

B has a fixed one time fee of $20 and if you go to it "m" months you pay $26 for each month, so you total cost at B is 20 + 26m.

how many months for the cost to be the same?

\stackrel{A}{12+28m}=\stackrel{B}{20+26m}\implies 12+2m=20\implies 2m=8\implies m=\cfrac{8}{2}\implies m=4

well, since the cost for both is the same, we can just get A's, knowing that B is the same

12+28(4)\implies 12+112\implies 124

5 0
3 years ago
A set of 3 pens costs $1.68. At that unit price, how much would one pen cost?
Tanzania [10]

Answer:

$.56

Step-by-step explanation:

To find the cost of one pen, take the total cost and divide by the number of pens

$1.68/ 3

$.56 per pen

8 0
2 years ago
Please help i don't understand. will mark brainliest. answer the both questions
vladimir1956 [14]

Answer:

1-Undefined

2-Positive

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are having a conference call with the CEO of a paper company. You have interpreted the number of trees cut down versus profi
    12·1 answer
  • What is the place value of 2 in 24,398,407,268
    12·1 answer
  • What is the answer to <br>3n-5=7n+11
    12·2 answers
  • Triangle VWX is an isosceles triangle. What is the length of side VW?
    5·2 answers
  • Violet bought 5 7/12 yd of felt. She used 3 3/1 yd for a craft project. How much felt does Violet have left? Express your answer
    8·2 answers
  • samuel takes 5 coolers to his basketball game each cooler holds 9 liters of water how many liters of water altogether did he tak
    6·2 answers
  • Mixed numbers from 3 to 7 with an interval of 1/3
    12·2 answers
  • Determine the sine, cosine, and tangent of angle THETA. Check tje appropriate solution for each.​
    14·1 answer
  • Im dying bro help The vertices of a quadrilateral are (2, 3), (3, 8), (7, 5), and (6, 2). Draw the quadrilateral in the coordina
    5·1 answer
  • 5 times 2/3 is ? For Matthematics please and ty
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!