1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
7

Look at the image for the question?

Mathematics
2 answers:
alekssr [168]3 years ago
6 0

Answer:

<u>Surface area = the sum of the area of all six sides:</u>

(11 · 10) + (11 · 10) + (11 · 8) + (11 · 8) + (8 · 10) + (8 · 10)

= 110 + 110 + 88 + 88 + 80 + 80

= 220 + 176 + 160

= 556 ft²

Ber [7]3 years ago
4 0

Answer:

556 ft^2

Step-by-step explanation:

The surface area of a rectangular prism is

SA = 2(lw+wh+lh) where h is the height l is the length and w is the width

SA = 2( 11*10+10*8+11*8)

      = 2(110+80+88)

      =2(278)

     =556 ft^2

You might be interested in
Is 2:4 and 3:8 proportion or not?
serg [7]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

While these values are close, they are not equal, so I know the original fractions cannot be proportional to each other. So my answer is: The fractions are not

7 0
2 years ago
The population of a small town in Alabama is 382 people. If the growth rate is 0.7%, what will its population be in 30 years?
goldenfox [79]
Formula for growth:

y = initial • (percent growth + 1)^time/frequency of growth

So, since initial population is 382

Percent growth is 0.007

The time is 30 years

And it goes it by .07% every 1 year,

y = 382 • (1.007)^30/1

y= 470.9203732 people

Since we can’t have 0.9 of a person, the population after 30 years will be 470 people.



4 0
2 years ago
Angela and Juan went to the ice cream store where ice cream cones cost $0.90 each and ice cream bars cost $0.75 each. They spend
yarga [219]
4 x 0.90 = £3.60
£13.50 - £3.60 = £9.90
0.9 + 0.75 = £1.65
£9.90/£1.65 = 6
They bought 6 ice cream cones
6 0
3 years ago
in your stuffed animal collection you have 12 dogs, 10 more cats than dogs and 8 fewer bunnies than dogs
Alex787 [66]
22 cats, 4 bunnies, 12 dogs
5 0
2 years ago
I cant seem to get this right, please help me!!
Ipatiy [6.2K]

Answer:

x = 19

Step-by-step explanation:

x + x + 4 + 3x - 9 = 90

5x - 5 = 90

5x = 95

x = 19

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • C=5/9(F-32) convert 12°C to Fahrenheit​
    10·1 answer
  • What is the percent of change from 6000 to 300
    13·1 answer
  • A raffle for charity cost 5$ to enter . There are three prizes . First is worth 25$ , second prize is worth 15$ and the third pr
    10·2 answers
  • Cassie cleans 3 houses for $135.00. When she cleans 5 houses, she makes $225.00.. If Cassie cleans houses at a constant rate, fi
    6·1 answer
  • Abigail is putying tiles on a table top.She needs 48 tiles for each of 8 rows. Each row will habe 6 white tiles. How many purple
    13·2 answers
  • Simplify(6^5/7^3)^2 .................help please
    8·2 answers
  • HELP I have to turn this in tomorrow i need to know if this is right.
    14·2 answers
  • Savannah earns 247.00 how many hours did she work
    13·1 answer
  • 9. If ground beef costs $4.98 for 3 pounds, then what is the unit rate (cost per
    13·1 answer
  • Pls help me! I’ll help u if u do!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!